Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.7. 2017 22:28
velká voda

Troubky před 20 lety zdevastovala povodeň, ochrana stále chybí

Zdroj: TV Nova

Je to dvacet let, co povodeň zpustošila hanáckou obec Troubky ležící u soutoku řek Moravy a Bečvy na Přerovsku. Právě tato obec se stala v roce 1997 symbolem povodní. O život přišlo 9 lidí, zničeno a poškozeno bylo přes 300 domů. Přivolaná armáda tehdy do bezpečí evakuovala na dva tisíce ohrožených obyvatel. Katastrofa vyvolala obrovskou vlnu solidarity. Na konto přispěli lidé z celé země celkovou částkou kolem osmi set milionů korun.

Z archivních záběrů se tají dech. Troubky 7. července roku 1997 smetla přívalová vlna devastujících rozměrů. Umírali lidé a přeživším padaly domy před očima. "Já jsem stál na střeše a díval jsem se, jak to padá. Já jsem myslel, že zešedivím. Brečel jsem jak malý děcko," reagoval jeden z postižených lidí.

 

Katastrofa v Troubkách šokovala celou zemi. Vláda na místo povolala armádu. Vrtulníky ze střech domů zachraňovaly před utonutím desítky lidí. Mnozí z dvou tisíců evakuovaných lidí přišli o všechno. V rukou jim zbyly klíče od už neexistujících domů, na sobě měli jen pár kusů oblečení.

 

"Nacházíme se v obci Troubky, která je vodou úplně oddělena od okolního světa. Spojení s pevnou zemí zajišťují pouze vrtulníky," komentoval tehdy situaci Zdeněk Zukal.

 

Zatímco lidé z celé země posílali na povodňové konto postiženým obyvatelům Troubek stovky milionů korun, našly se bohužel i lidské hyeny, které v opuštěných domech rabovaly.

 

Už tehdy bylo jasné, že výstražný systém před povodní naprosto selhal a obyvatele neuchránil. A ani nová protipovodňová opatření nedokázala zabránit další velké povodni v Troubkách v roce 2010. Naštěstí už pří ni ale neumírali lidé.

 

 

Troubky se ale po dvou ničivých povodních vzpamatovaly. Po odklizení trosek a vyčištění ulic se lidé, kterým velká voda dům neodnesla nebo neporušila statiku, do Troubek vrátili. Většina si díky sbírkám, půjčkám a pomoci známých postavila nový dům.

 

Ani po dvaceti letech Troubky před další povodní nic nechrání. Jen val postavený načerno, o který se město bude zřejmě soudit.
 

tn.cz / TV Nova