Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.3. 2017 06:46
státnická shoda

Trump a Merkelová si notovali: NATO, Rusko, migrace, terorismus

Donald Trump a Angela Merkelová
Zdroj: Profimedia
Donald Trump a Angela Merkelová

Potvrzení významu NATO, férovost obchodních dohod, přistěhovalectví či vztahy s Ruskem a mírový proces na východní Ukrajině dominovaly dnešnímu jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa a německé kancléřky Angely Merkelové v Bílém domě. Oba státníci se osobně sešli poprvé.

Trump na úvod tiskové konference ujistil, že podporuje Severoatlantickou alianci, zároveň ale zdůraznil, že ne všechny země se na společné obraně spravedlivě podílejí. Žádnou členskou zemi NATO, která neposkytuje dohodnutá dvě procenta hrubého domácího produktu na armádu, ale nejmenoval. Kancléřka potvrzení role NATO ocenila a přislíbila, že Německo bude své vojenské výdaje zvyšovat.

 

Podle dohody by alianční státy měly do roku 2024 odvádět na obranu dvě procenta svého HDP. Zatím to většina zemí včetně Německa či Česka nesplňuje; německý výdaj na vojenské účely činí 1,2 procenta HDP. Podle Merkelové má ale bezpečnost a obrana řadu aspektů, ke kterým patří i rozvojová pomoc či podpora směřující ke stabilizaci afrických zemí.

 

 

Merkelová rovněž Trumpovi přislíbila, že německá armáda bude nadále působit v Afghánistánu i bojovat proti teroristickému hnutí Islámský stát. O nutnosti spolupráce v boji proti Islámskému státu a při ochraně obyvatel před teroristy hovořil i Trump.

 

Pokud jde o zlepšení vztahů s Ruskem, na které USA i Evropská unie uvalily sankce kvůli ruskému záboru ukrajinského autonomního poloostrova Krym a ruskému počínání na Donbasu, je třeba podle Merkelové postupovat krok za krokem. Kancléřka dodala, že nejdříve je nutné učinit pokrok v mírovém procesu na východní Ukrajině, kde proruští separatisté bojují proti ukrajinské vládě.

 

 

Na tiskové konferenci Trump zopakoval svůj přísný postoj vůči přistěhovalectví. To označil za výsadu, nikoli za právo. Dodal, že jasnou prioritou je pro něj bezpečnost obyvatel USA. V minulosti Trump kritizoval Merkelovou za její příliš vstřícný postoj k běžencům.

 

Trump také hovořil o tom, že souhlasí s volným obchodováním, ale že řada zemí se v obchodních vztazích k USA nechovala vždy férově. Konkrétně se zmínil o Severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA), která je podle něj pro USA hrozná. Merkelová by byla ráda, kdyby se znovu podařilo otevřít rozhovory o volném obchodu mezi EU a USA. Případnou bilaterální dohodu mezi Washingtonem a Berlínem ale nechce, ujednání podle ní musí zahrnovat celou EU.

 

 

Oba státníci si dnešní společné jednání pochvalovali jako produktivní. Komentátoři předpokládali, že setkání kvůli vzájemným rozporům nebude snadné. Trump na tiskové konferenci poznamenal, že s Merkelovou má nejspíš společné to, že je oba odposlouchávala administrativa bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy. Trump zatím nepředložil žádné důkazy o tom, že ho tajné služby na Obamův pokyn odposlouchávaly. O americkém sledování komunikace Merkelové a dalších vrcholných evropských politiků vypovídají dokumenty, které v roce 2013 zveřejnil někdejší spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden.
 

 

tn.cz / ČTK / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

17.3. | 23:44 truthwillprevail
6
Američané neodposlouchávali jen Merkelovou, ale v podstatě všechny spojence. ...
18.3. | 08:01 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-3
18.3. | 06:48 prolhananova: Tak si skákni na oční
18.3. | 20:10 truthwillprevail
1
Náhlasit nevhodný komentář
Dnes ve zprávách opět použité slova, které zpochybňovaly odposlouchávání Merkelové, přitom je to dávno potvrzené a není to tajná informace. Ale připomněl to Trump, tak to musíme zpochybnit. Média si asi myslí, že o tom nikdo neví.
18.3. | 10:21 cezar8
5
Náhlasit nevhodný komentář
....veškerý křik a nenávist vůči všem /USA, Rusko, Turecko i Čína/ a odchod Británie udělal z Evropy trpaslíka i přes jásot nad volbami v Nizozemí. Co Evropa získala? Pouze svoji nemoc reagovat na cokoliv. Výsledek pomatených šovinistických elit.....
18.3. | 10:20 cezar8
6
Náhlasit nevhodný komentář
Jak to vypadá Německo a s ní i Evropa se dostává do nezáviděnihodné situace. Nemá spojence a nemá sílu být tím, co proklamuje ve své "jednotě". Jednotě s kým? Sama drží pohromadě podivným diktátem a podrobením se jednotlivých zemí s různými představami.....
18.3. | 09:47 josefvyskoc
6
Náhlasit nevhodný komentář
merkel je loutka v rukou nejakeho tajemneho tzv. brichomluvce (angl. ventriloquist) ktery ji ridi ...odpovida tomu i fyziognomie jejiho obliceje (koutky ust tzv. spadle az na zem, typicky vyraz techto loutek)...tato persona zjevne vede Evropu z nejakeho duvodu do naruci islamu a zaniku svobody...
18.3. | 08:01 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-3
Náhlasit nevhodný komentář
18.3. | 06:48 prolhananova: Tak si skákni na oční
18.3. | 06:48 prolhananova
5
Náhlasit nevhodný komentář
Zase lez jako krava!!! Trump ji nepodal ruku!!! Prolhananova!!!
18.3. | 00:21 karl-z-bahnhofu
4
Náhlasit nevhodný komentář
Jak si může Makrela notovat s Trumpem ? Že by od něj ta endérácká domovnice převzala pár desítek tisíc nelegálů z Mexika, nebo přispěla na protiimigrantský plot ? To by jistě zvládla....
17.3. | 23:44 truthwillprevail
6
Náhlasit nevhodný komentář
Američané neodposlouchávali jen Merkelovou, ale v podstatě všechny spojence. Důvěra nadevše
Obchodní sdělení

Bohemia Apple