Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 18. 3. 2017
sledované setkání

Trump a Merkelová: Svět řeší nepodání ruky. Do oka si nepadli

Zdroj: TV Nova

Své první setkání si kancléřka Angela Merkelová a prezident Spojených států Donald Trump pochvalovali - podle zahraničních médií ale jejich úsměvy možná měly zakrýt vzájemné rozpory. Během konference Trump nepřímo naznačil, že odposlechy jsou možná to jediné, co mají státníci společného.

Rozvážná Merkelová a emotivní Trump - státníci, kteří jsou jako den a noc. Neliší se jen osobností a stylem vystupování, ale například i opačnými názory na imigraci. Kancléřka se chce o uprchlíky postarat, Trump se proti nim vymezuje. "Imigrace je záležitost národní bezpečnosti. Své občany musíme chránit před teroristy a násilím. Přistěhovalectví je výsada, nikoliv právo," prohlásil americký prezident.

 

 

O odlišném přístupu k jednání o obchodních vztazích obou zemí možná svědčí i výběr doprovodů - zatímco s kancléřkou přijeli zástupci předních německých firem, Trump si za své poradce vybral dceru Ivanku a jejího manžela.

 

Politici se naopak shodli na důležité roli Severoatlantické aliance. Tu Trump kritizuje, zásadní podle něj je, aby země NATO plnily své závazky. Společnou řeč našli i v zahraniční politice. "Musíme zajistit bezpečné řešení konfliktu na Ukrajině a také zlepšit vztah s Ruskem, a to hned, jak se situace vyřeší," tlumočila dohodu Angela Merkelová.

 

 

Nebyl by to ale Trump, aby si během konference nerýpl do Obamovy administrativy, kterou obviňuje z odposlechů sídla Trump Tower. Odposlouchávat podle něj měli i kancléřku. "A co se odposlouchávání bývalou vládou týká... tak teď snad máme něco společného," prohlásil.

 

Novináře v sále pobavil, Merkelová ale vypadala, že by už nejraději seděla v letadle zpět do Berlína. Zahraniční média také rozebírají moment, kdy Trump odmítl kancléřce podat ruku. I když si pravicemi nakonec potřásli, je jasné, že státníci si notovat nejspíš nebudou.


 

tn.cz / gar