Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.8. 2017 09:08
Vyostřené vztahy

Trump chtěl zastavit KLDR už před lety! "Vyřešil bych to hned," řekl

Donald Trump - atomové zbraně
Zdroj: Thinkstockphotos, Profimedia.cz
Ilustrační foto

Americký prezident Donald Trump obhajoval preventivní vojenský zásah v Severní Koreji už před lety. Zpravodajská televize CNN zveřejnila archivní video z roku 1999, na kterém mluví o tom, jak by situaci řešil, kdyby byl prezidentem.

Podobný rozhovor vedl Donald Trump i s moderátorem pořadu Meet the Press na televizi NBC. "Nejdřív bych vyjednával, vyjednával bych jako blázen. A ujistil bych se, že budeme mít tu nejlepší možnou dohodu," uvedl realitní magnát. Píše o tom CNN.

 

Zároveň ale zdůraznil, že že pokud by byl prezidentem Spojených států a jednání by selhala, raději by "vyřešil problém hned, než za nějakou dobu". "Chcete to udělat až za pět let, kdy budou mít jaderné hlavice po celém území, které míří na New York nebo Washigton a každého z nás?" ptal se Trump moderátora.

 

Ani v rozhovoru pro CNN se netajil tím, že útoku by byl otevřený. Upozornil však, že by KLDR nezasál jadernými zbraněmi, ale spíše jako "preventivní útok". Severokorejci se podle Trumpa Spojeným státům vysmívají, protože nedokážou nijak reagovat.

 

 

I o téměř dvacet let později pokračuje Trump v ostrých prohlášeních. V úterý řekl, že pokud bude Severní Korea dál provokovat, dočká se ze strany USA "ohnivé odplaty, jakou svět ještě neviděl".

 

 

Severokorejci zase reagovali vyjádřením, že "zvažují" možnost útoku na americký tichomořský ostrov Guam. Rakety jsou údajně připraveny a stačí, aby Kim Čong-un vydal pokyn. Podle americké rozvědky navíc KLDR disponuje miniaturizovanou jadernou hlavicí.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o vyostření vztahů mezi USA a KLDR:

epa TN.cz