Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.5. 2017 13:11
usa a rusko

Trump leští vztahy s Ruskem. Ve stínu vyhazovu ředitele FBI

Zdroj: TV Nova

Spojené státy a Rusko se snaží o zlepšení vzájemných vztahů s nebývalou intenzitou. Prezident Spojených států přijal v Bílém domě ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova s poctami, které obvykle náleží jen hlavám států.

Válka v Sýrii je nyní stálicí na programu jednání všech diplomatů. Spojené státy s Ruskem to ale myslí se zastavením bojů vážně. "Oba prezidenti Trump i Putin se soustřeďují na konkrétní výsledky, které budou hmatatelné," řekl po jednání Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí. Konkrétní výsledky ale Donald Trump s Vladimirem Putinem chtějí vidět i v odstraňování bariér mezi Washingtonem a Moskvou.

 

 

Americký prezident se do zlepšování vztahů pustil s vervou. Ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova přijal v Oválné pracovně Bílého domu - takové privilegium ale mívají jen hlavy států. Schůzku navíc směli zdokumentovat jen ruští novináři.

 

Před Bílým domem mezitím desítky Američanů protestovaly proti nečekanému odvolání ředitele tajné služby FBI. Oficiálně kvůli nezvládnutí vyšetřování aféry emailové korespondence Trumpovy sokyně Hillary Clintonové.

 

 

Trumpovi odpůrci ale mají o pravém důvodu jasno - prezidentovi nebylo po vůli vyšetřování údajných zásahů Ruska do prezidentských voleb. "Nemusíte být jaderný fyzik, abyste zjistili, proč Comey skončil. Kdyby byl tak špatný, prezident by ho funkce zbavil hned v lednu," myslí si Tom Perez, předseda Demokratické strany.

 

Překvapivé odvolání Jamese Comeyho tématem schůzky nebylo a vyjadřovat se k němu nechce ani Vladimir Putin, který se s Trumpem sejde v červenci. Na první společnou schůzku se připravuje po svém. V Soči odehrál exhibiční zápas a jeho tým drtivě vyhrál.
 

 

 

 

tn.cz / gar