Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 15. 8. 2017
Rasové nepokoje v USA

Dav aktivistů strhl sochu vojáka Konfederace! Protesty pokračují

Zdroj: TV Nova

Rasové nepokoje v americkém městě Charlottesville mají dohru na více místech Spojených států. V Severní Karolíně dav levicových aktivistů strhl sochu konfederačního vojáka. V New Yorku zase lidé protestovali proti politice prezidenta Donalda Trumpa, který po několika dnech odsoudil počínání bělošských extremistů.

"Pryč s Trumpem, KKK a fašismem z USA!" křičí dav v Durhamu. Žena za mohutného skandování vylézá po žebříku a soše kolem krku přehazuje smyčku. Lidé pod ní tahají za provaz a konfederační voják se během několika vteřin poroučí k zemi. Někteří z rozlíceného davu na sochu ještě plivnou a jiní do ní neváhají kopnout.

 

Jedni v monumentech vidí součást americké historie, jiní je považují za smutnou připomínku otroctví a nerovnosti ras. I proto v posledních letech v zemi sílí tlak na jejich odstranění.

 

"Je rozdíl mezi učením se o historii a jejím velebením. Není dobré mít pomníky lidí, kteří prodávali lidské bytosti jako majetek," vysvětluje svůj názor odpůrkyně soch Sarah Holtonová.

 

A po dvou dnech se přání veřejnosti podvolil také šéf Bílého domu Donald Trump. V novém projevu tvrdě odsoudil bělošské extremisty, kteří vlnu násilností rozpoutali.

 

 

 

"Rasismus je odporný. Ti, kdo páchají násilí jeho jménem, jsou kriminálníci a zločinci. A to včetně Ku-klux-klanu, neonacistů a bělošských extremistů," prohlásil Trump.

 

Durham v Severní Karolíně ale není jediným místem, které ovládly rozlícené davy. Ani poslední Trumpův projev neodvrátil protesty tisíců lidí, kteří nesouhlasí s jeho politikou. Demonstraci uspořádali před Trumpovým mrakodrapem v New Yorku.

Kristina Tůmová/epa TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

15.8. | 21:48 Benito Juarez
7
Generál Lee nebyl žádný otrokář či rasista(svým otrokům dal svobodu dávno před ...
16.8. | 17:11 novus
-1
Nebyl taky General nahodou anglickej pilot??
16.8. | 17:11 novus
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Nebyl taky General nahodou anglickej pilot??
15.8. | 23:18 jansuk
0
Náhlasit nevhodný komentář
Třeba u Karla na nádraží
15.8. | 23:16 overal
3
Náhlasit nevhodný komentář
Pole záběrů se extremisticky rozhodně nechovají neofašisté, ale naopak zfanatizovaný dav multikulti hlupáků, ale koho zajímá pravda, pokud je v rozporu s propagandou!
15.8. | 22:50 karl-z-bahnhofu
5
Náhlasit nevhodný komentář
Nechme si tu sochu poslat k nám a vztyčme ji na viditelném místě !!
15.8. | 22:31 rexrothak
3
Náhlasit nevhodný komentář
Banda feťácká.
15.8. | 21:48 Benito Juarez
7
Náhlasit nevhodný komentář
Generál Lee nebyl žádný otrokář či rasista(svým otrokům dal svobodu dávno před válkou), ale patriot, který ač penzista, šel bojovat za svůj domov. To je ten hlavní důvod, co se černorudým multikulturním interbrigadistům nelíbí - generál Lee byl patriot.
15.8. | 21:40 Benito Juarez
5
Náhlasit nevhodný komentář
Levičáci v USA si zkrátka mohou dělat, co chtějí, stejně jako u nás.
15.8. | 21:14 jansuk
5
Náhlasit nevhodný komentář
Jasně. Kdo nemá na víc, ten se vyřádí na sochách.
15.8. | 20:59 novus
2
Náhlasit nevhodný komentář
VOjak konfaderace byl asi takovej Americkej Lenin..Co ten chudak musel vydrzet...