Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.12. 2017 21:16
USA couvají

Trump odmítá dohodu na ochranu migrantů: 'Odporuje mojí politice!'

Zdroj: TV Nova

Spojené státy chtějí odstoupit od další mezinárodní dohody ohledně uprchlíků. Prezident Donald Trump už se nechce podílet na přípravách plánu OSN, který má celosvětově chránit práva migrantů a jejich životy. Prohlásil, že plán odporuje jeho politice.

Migrační dohodu, ke které se Spojené státy zavázaly spolu se všemi 193 členskými zeměmi OSN, shodil Donald Trump ze stolu. V newyorské deklaraci ze září 2016 se státy zavázaly zlepšit podmínky přijímání běženců - týká se to například školní docházky dětí z uprchlických rodin, legálního zaměstnávání migrantů i jejich ochrany před pašeráky nebo jejich návratu domů.

 

"Žádná země neudělala víc než Spojené státy a naše štědrost bude pokračovat, ale rozhodnutí týkající se naší imigrační politiky musejí být vždy přijímána výhradně Američany. My budeme rozhodovat o tom, jak nejlépe kontrolovat své hranice a kdo bude vpuštěn do naší země," prohlásila americká vyslankyně při OSN Nikki Haleyová.

 

Trump teď rozhodl, že jeho země skončí s přípravami, které měly vyvrcholit uzavřením dohody v OSN v roce 2018. Požadoval totiž, aby jeho tahák z předvolební kampaně, mexická zeď byl součástí dohody. To ale nevyšlo a zemi stahuje po pařížské dohodě o ochraně klimatu nebo UNESCA z dalšího klíčového mezinárodního paktu, do kterého Washington vstoupil za vlády jeho předchůdce Obamy.

 

 

Změnu v migrační politice zavádí i Německo. Namísto rušení mezinárodních smluv ale nově motivuje odmítnuté žadatele o azyl navýšením peněz, pokud se rozhodnou pro návrat do své původní vlasti. Částka se bude lišit podle toho, zda půjde o jednotlivce nebo rodinu. V druhém případě se ale může vyšplhat v přepočtu až na 77 tisíc korun.

Karolína Tomašková/epa TN.cz