Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 6. 2017
Prezidentská rezidence

Trump poprvé tráví víkend mimo své sídlo, relaxuje v Camp Davidu

Trump vystupuje z letadla
Zdroj: Profimedia
Donald Trump s manželkou Melanií (archnivní foto)

Americký prezident Donald Trump se rozhodl vůbec poprvé od inaugurace strávit víkend v letním sídle amerických prezidentů v Camp Davidu. Dosud dával přednost vlastním luxusním nemovitostem na Floridě a v New Jersey.

Agentura AP napsala, že nikdo nečeká, že by Trump do Camp Davidu začal jezdit častěji. V jednom z rozhorů pro zahraniční tisk o této destinaci prohlásil, že je "velmi prostá". "Víte, jak dlouho by se vám tam líbilo? Tak 30 minut," sdělil.

 

Američtí prezidenti do Camp Davidu, vzdáleném od Bílého domu zhruba 100 kilometrů, jezdili tradičně, a to nejenom za odpočinkem. Franklin Delano Roosevelt se tam ve válečném roce 1943 sešel s britským premiérem Winstonem Churchillem a jednali spolu o plánu vylodění v Normandii. Jimmy Carter rezidenci využíval k mírovým rozhovorům mezi Egyptem a Izraelem, dcera Dorothy George Bushe staršího se tam vdávala.

 

"Je tam vybudováno vše, co prezident potřebuje i v Bílém domě. Je tam vojenská podpora, místo pro ubytování zaměstnanců, je to okamžitě využitelné a můžete tam být do 20 minut," řekla o výhodách Camp Davidu Anita McBrideová, která pracovala v týmu někdejší první dámy Laury Bushové. Bush mladší prý s oblibou využíval cyklistické stezky, zatímco jeho žena chodila na pěší túry. "Bylo to pro ně místo osvěžení," řekla McBrideová.

 

Letovisko je nedaleko městečka Thurmont v Marylandu a rozkládá se na 50 hektarech. Je tam rezidence pro prezidenta a asi desítka dalších objektů pro hosty, kterým jsou k dispozici tenisové kurty, vyhřívaný bazén, bowlingový areál a kino. Milovník golfu, jakým je Trump, si tam může zahrát také tuto hru.

 

 

Podle stanice CBS předchozí prezidenti Camp David využívali různě - Barack Obama tam byl čtyřikrát, George Bush mladší jedenáctkrát, Bill Clinton dvakrát. Objekt je natolik izolován, že obyvatelé Thurmontu často ani nezaznamenají, že je prezident nablízku. Někteří si pamatují na prezidenty, kteří přišli do městského episkopálního kostela.

 

Roosevelt letovisku říkal Šangri-la podle románu Jamese Hiltona z roku 1933 Ztracený obzor. Jméno Camp David místo dostalo až za prezidenta Dwighta Eisenhowera, který ho pojmenoval podle svého vnuka. Oficiálně se Camp David jmenuje Naval Support Facility Thurmont (Podpůrné námořní zařízení Thurmont).

epa tn.cz / ČTK