Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 16. 3. 2017
rozsáhlé škrty

Trump předloží rozpočet, chce víc peněz na armádu i na zeď

Americký prezident Donald Trump
Zdroj: ČTK

Prezident Spojených států Donald Trump dnes formálně předloží Kongresu návrh masivních rozpočtových škrtů, které se dotknou prakticky každého federálního úřadu. Výjimkou budou podle agentury Bloomberg jen výdaje na armádu, bezpečnost a dopravu. Na obranu chce Trump podle Reuters v nadcházejícím fiskálním roce přidat 54 miliard (zhruba 1,4 bilionu korun), což je o deset procent více, než má armáda k dispozici nyní.

"Rozpočet, který staví Ameriku na první místo činí z bezpečnosti našich obyvatel prioritu číslo jedna, protože bez bezpečnosti nemůže být žádná prosperita," uvedl Trump v doprovodné zprávě rozpočtového plánu. Rozpočtový návrh nese název Amerika na prvním místě: Rozpočtový plán na to, jak učinit Ameriku opět skvělou.

 

Desetiprocentní zvýšení výdajů na obranu, které je podle Reuters největší od dob prezidenta Ronalda Reagana, slibuje okamžité peníze na připravenost jednotek, na boj proti teroristickému hnutí Islámský stát či na pořízení nových lodí, letadel a zbraní. Z peněz navíc se může těšit i ministerstvo vnitřní bezpečnosti, které je má upotřebit k deportování přistěhovalců bez dokladů. Více peněz chce Trump poskytnout i vojenským veteránům.

 

Peníze chce Trump i pro vybudování zdi na hranicích s Mexikem. Bariérou chce zastavit nelegální migraci do USA a pašování drog. Ještě pro letošní fiskální rok na zeď prezident žádá 1,5 miliardy dolarů (38 miliard korun) a pro nadcházející rozpočet 2,6 miliardy dolarů (65,5 miliardy korun).

 

 

Finance na podporu svých priorit Trump převezme z rozpočtů ostatních federálních agentur a programů. Například ministerstvo zahraničí se bude muset vyrovnat s rozpočtem nižším o 28 procent. Škrty se budou tohoto ministerstva týkat především programů na mezinárodní pomoc či rozvojovou asistenci. Agenturu na ochranu životního prostředí čeká snížení rozpočtu o 30 procent.

 

Další škrty jsou plánované v oblastech energetiky, vzdělání či bydlení. O zhruba jedno procento méně než nyní má dostat také Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Americký Národní ústav zdraví (NIH) má podle návrhu přijít o šest miliard dolarů, což je zhruba pětina rozpočtu ústavu. S žádnými penězi se pak vůbec nepočítá pro Národní nadaci pro umění (NEA), napsal list The New York Times. O zrušení NEA se spekuluje od ledna, kdy Trump složil prezidentskou přísahu.

tn.cz / ČTK

Diskuze

16.3. | 11:29 truthwillprevail
1
Náhlasit nevhodný komentář
Rusko si navýšil rozpočet na armádu, a to v krizi, přitom čerpá peníze z vlastních rezerv a nemá zapotřebí se zadlužovat. Stejně tak to dělají ji jiné země. Američané dělají stejnou chybu jako byvalé SSSR. Špatně dopadnou, pokud nezačnou škrtit, ale Trump alespoň někde vezme někde dá,Obama jen dával
16.3. | 11:26 truthwillprevail
1
Náhlasit nevhodný komentář
Americká armáda je v hrozném stavu,nic jsem si nevymyslel,tvrdí to samotní Američané včetně armády.Trump je o tom dostatečně informován, dlouho se o tom debatuje o navýšení rozpočtu.Problém je ten,že nemají na to peníze,takže to budou řešit dalším zadlužením.To se některým americkým politikům nelíbí
16.3. | 11:21 truthwillprevail
1
Náhlasit nevhodný komentář
Je až zarážející, že USA mají 7x větší rozpočet než Rusko, které extremně navýšilo výdaje na obranu a přesto Američané mají velkou část armády nepoužitelnou. Jejich dotování základen po celém světě, válek, konfliktů, předražených projetů je tak drahé že nemají peníze na modernizaci a údržbu.
Obchodní sdělení

Bohemia Apple