Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.3. 2017 20:34
návštěva v USA

Trump přijal Merkelovou. Schůzka byla napjatá po vzájemném útoku

Zdroj: TV Nova

Prezident Spojených států Donald Trump dnes přijal v Bílém domě německou kancléřku Angelu Merkelovou. První osobní setkání dvou světových státníků podle komentátorů nebylo snadné, neboť mezi Trumpem a Merkelovou panuje napětí, mimo jiné kvůli rozdílným názorům na migrační problematiku.

Schůzka se měla konat již v úterý, cestu ale kancléřka kvůli špatnému počasí na východě USA odložila.

 

Trump přivítal Merkelovou u vstupu do prezidentské rezidence. Poté, co vystoupila z vozu, se oba společně vyfotografovali. Německá zpravodajská televize n-tv, která příjezd Merkelové živě přenášela, poznamenala, že prezident i kancléřka mají očividně dobrou náladu.

 

Severoatlantická aliance je významnou obrannou aliancí, její členské státy ale musí spravedlivě přispívat na společnou obranu. Dnes to na tiskové konferenci po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou prohlásil prezident Spojených států Donald Trump.

 

Trump v prezidentské kampani důležitost NATO zpochybnil. Prezident rovněž opakovaně kritizuje, že ne všechny členské státy přispívají dostatečně na obranu. Podle dohody by alianční státy měly odvádět na obranu dvě procenta HDP, což ale většina zemí včetně Německa či Česka nečiní.

 

 

První osobní schůzka vůdců USA a Německa je ostře sledovaná kvůli vzájemným sporům. Trump například během své volební kampaně zpochybnil význam NATO nebo jako nezodpovědnou kritizoval vstřícnou německou politiku vůči uprchlíkům, zatímco Merkelová zase upozornila na Trumpův kontroverzní přístup k novinářům.

 

Agentura AP tento měsíc s odvoláním na nejmenované představitele Bílého domu napsala, že hlavním cílem schůzky Trumpa a Merkelové bude navázání osobních vztahů. Vazby Merkelové s předchozím prezidentem Barackem Obamou byly označovány jako přátelské.

ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

17.3. | 18:59 Pipi Dlouapunčocha
4
Ať jí sejme, kunndu!!!!
17.3. | 19:49 truthwillprevail
0
bogorovnyj - No já si myslím, že USA potřebuje více Německo, než Německo USA, ...
17.3. | 23:46 karl-z-bahnhofu
0
Náhlasit nevhodný komentář
Přátelé, zanedluho budeme mít hosty: Špičky Evropské unie včetně předsedy EK Jeana-Clauda Junckera dorazí v červnu do Česka. Možná by nebylo příliš od věci tomuto profláklému ultralevicovému úchylovi a věčně ožralému senilnímu podvraťákovi jasně nakreslit jak moc ho tu i s Andělou Adolfou milujeme !
17.3. | 19:54 truthwillprevail
2
Náhlasit nevhodný komentář
Všímejte si, že Trump chce v některých oblastech škrtit a najednou Američané, především v New Yorku začínají prskat. Dokazuje to, co pořád tvrdím. Američané neumněji šetřit, nejsou finančně zodpovědní a dokážou se jenom zadlužovat.
17.3. | 19:49 truthwillprevail
0
Náhlasit nevhodný komentář
bogorovnyj - No já si myslím, že USA potřebuje více Německo, než Německo USA, alespoň tak to bylo za Obamy.
17.3. | 19:39 vo253
2
Náhlasit nevhodný komentář
Trump opravdu není posera tak jako ti blbečci v EU.
17.3. | 18:59 Pipi Dlouapunčocha
4
Náhlasit nevhodný komentář
Ať jí sejme, kunndu!!!!
17.3. | 18:13 Roman Skala
1
Náhlasit nevhodný komentář
Když jsem jel posledně na matějské strašidelným hradem, tohle jsem tam neviděl.