Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 12. 2017
Palestinský konflikt

Trump rozčílil arabský svět, jeho prohlášení odsoudili i spojenci

Protesty v Palestině - 5
Zdroj: Profimedia

Americký prezident Donald Trump svým prohlášením o uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele rozčílil muslimy po celém světě. Nadšení nejsou ani američtí spojenci. Palestinci vyšli do ulic, kde pálí americké a izraelské vlajky a portréty amerického prezidenta.

Prohlášení Donalda Trumpa o uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele už kritizovalo několik zemí, kupříkladu Turecko, Francie, Egypt nebo Írán. Ke kritice se připojili i generální tajemník OSN nebo papež František. Palestinské hnutí Hamás vyzvalo k muslimské země k bojkotu Spojených států.

 

"Toto rozhodnutí otevřelo brány pekla pro americké zájmy v regionu," komentoval Trumpovo prohlášení o Jeruzalému Ismáíl Radvan z hnutí Hamas. Novinářům také řekl, že vyzývá arabské a islámské státy, aby "přerušily ekonomické a politické styky s americkým ambasádami a aby vyhostily americké velvyslance". Hamas už dříve označil Trumpovo oznámení za agresi.

 

Šéf Hamasu Ismáíl Haníja obvinil Trumpa, že nerespektuje zájmy Palestinců. Ti už prý budou vědět, "jak správně reagovat". Podle Haníji ale Trumpův krok nic nezmění na "historických a zeměpisných faktech".

 

15

GALERIE: Protesty proti Donaldu Trumpovi v Palestině

Zdroj: Profimedia

Protesty v Palestině - 4

Hodnocení:

 

Palestinci po oznámení vyšli na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy do ulic, kde pálí americké a izraelské vlajky a portréty Donalda Trumpa. Demonstranti se sešli také před americkým konzulátem v Istanbulu.

 

Americké velvyslanectví v Jordánsku vyzvalo své zaměstnance a jejich rodinné příslušníky, aby se co nejméně zdržovali na veřejnosti, neposílali až do odvolání děti do školy a necestovaly mimo hlavní město Ammán.

 

 

Podle šéfa palestinské autonomní správy Mahmúda Abbáse se USA po Trumpově prohlášení vzdálily od své role prostředníka v izraelsko-palestinském konfliktu a podkopaly veškeré mírové úsilí.

 

České ministerstvo zahraničí uvedlo, že o přesunu ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma je možné uvažovat po jednání s klíčovými partnery. V září k tomu přitom vyzval prezident Miloš Zeman.
 

vbo tn.cz / ČTK
Reklama