Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.12. 2017 23:11
Protiimigrační dekret

Trump slaví: Soud posvětil zákaz vstupu lidem z muslimských zemí

Zdroj: TV Nova

Nejvyšší soud Spojených států v pondělí povolil administrativě prezidenta Donalda Trumpa, že i přes nedokončené soudní spory může zatím uplatňovat protiimigrační dekret. Informovala o tom agentura AP.

Dekret, který znemožňuje vstup do USA občanům šesti převážně muslimských zemí, KLDR a Venezuely částečně zablokovaly federální soudy. Spor ale dál řeší soudy odvolací.

 

Podle dekretu občané zmíněných zemí nesmějí do USA, pokud tam nemají prokazatelné rodinné, studijní či pracovní vazby.

 

Návrh americké vlády, aby Nejvyšší soud zrušil rozhodnutí soudů nižší instance, které vymáhání dekretu znemožňovalo, podpořilo sedm z devíti soudců. Vláda tak může zákaz uplatňovat i během soudních sporů. Agentura Reuters rozhodnutí soudu označila za Trumpovo vítězství.

 

 

Zákaz se týká občanů Čadu, Íránu, Libye, Somálska, Sýrie a Jemenu. Prezident Trump se jej snaží protlačit od svého lednového nástupu do úřadu. Vydal už tři dekrety, které vždy federální soudy zablokovaly.

 

Zákaz se týká také občanů KLDR a Venezuely. U soudu ale byla napadena jen část týkající se občanů muslimských zemí.

 

 

Trumpův dekret stejně jako obě minulá nařízení vyvolal tvrdou kritiku a federální soudy na Havaji, v Marylandu a ve státě Washington zářijový dokument částečně zablokovaly. Odvolací soud v Kalifornii sice v listopadu některé části dekretů odblokoval, ale Bílý dům i tak podal žádost k Nejvyššímu soudu USA, aby umožnil plné uplatňování Trumpovy imigrační politiky.

 

Agentury AP poznamenala, že tento týden by měly o dekretu jednat odvolací soudy v San Franciscu a také v Richmondu.

vbo tn.cz / ČTK