Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.12. 2017 21:00
Diplomatická válka

Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele, sklízí kritiku

Zdroj: TV Nova

Americký prezident Donald Trump dnes navzdory mezinárodní kritice oznámil, že nastal čas, aby USA uznaly Jeruzalém za hlavní město Izraele. V projevu ve Washingtonu rovněž oznámil, že pověřil ministerstvo zahraničí, aby vypracovalo plán přesunu americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Obavy z Trumpova prohlášení ve středu vyjádřily Británie, Německo, Rusko i Čína. Palestinci neskrývají rozhořčení a slibují odvetu.

 

Trump prohlásil, že jeho oznámení o uznání Jeruzaléma znamená začátek nového přístupu k řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Podle něj odkládání uznání Jeruzaléma za izraelské hlavní město stejně mír nepřineslo. Prezident rovněž uvedl, že řešením blízkovýchodního konfliktu mohou být i dva státy, pokud si to obě strany budou přát.

 

Papež František vyzval k tomu, aby byl ohledně Jeruzaléma zachován současný stav, a vybídl k opatrnosti. Podle íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího ukazuje Trumpův záměr na "neschopnost a selhání" USA. Syrská vláda plán šéfa Bílého domu odsoudila jako nebezpečný.Mluvčí turecké vlády podle agentury Reuters řekl, že uznání Jeruzaléma hlavním městem Izraele "založí v regionu a světě požár, který půjde jen těžko uhasit". Ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu později uvedl, že proti Trumpovu plánu se "postavil celý svět".


Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes poprvé od úterního ohlášení Trumpova záměru vystoupil na veřejnosti na jedné diplomatické konferenci, plán šéfa Bílého domu ale podle agentury Reuters nijak nekomentoval.


Šéf britské diplomacie Boris Johnson dnes uvedl, že Londýn sleduje iniciativu Washingtonu se znepokojením. "Domníváme se, že (postavení) Jeruzaléma by mělo být součástí definitivního, vyjednaného řešení konfliktu mezi Izraelci a Palestinci," řekl Johnson novinářům v Bruselu po příchodu na jednání ministrů zahraničí členských zemí Severoatlantické aliance. Spojené státy by podle něj měly přijít co nejdříve s blízkovýchodním mírovým plánem.Hlavní představitel Palestiny v Británii Manuel Hassassian v rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC uvedl, že Trumpovo prohlášení bude v podstatě vyhlášením války na Blízkém východě a "polibkem smrti" řešení izraelsko-palestinského sporu v podobě vytvoření dvou států.


Obavy z možného zhoršení izraelsko-palestinského konfliktu zazněly také z Ruska. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ale zdůraznil, že Moskva se nebude dále vyjadřovat k rozhodnutí, které ještě nepadlo.


Německé ministerstvo zahraničí uvedlo, že má obavy z vypuknutí násilností v Jeruzalémě, Pásmu Gazy i na Západním břehu Jordánu po Trumpově prohlášení. Německé občany nacházející se v daných oblastech varovalo, aby se místům očekávaných střetů vyhnuli.

tn.cz / ČTK