Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 10. 2. 2018
Skrývá něco?

Trump vydal zákaz: Opozice nesmí zveřejnit zprávu o ruském vlivu

Donald Trump přednáší svou první Zprávu o stavu Unie
Zdroj: Profimedia
Donald Trump při projevu v Kongresu

Americký prezident Donald Trump zablokoval zveřejnění memoranda demokratických kongresmanů napadajícího republikánskou kritiku vyšetřovacích postupů Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) při objasňování údajného ruského vlivu na předloňské prezidentské volby v USA. Bílý dům Trumpovo rozhodnutí zdůvodnil obavami o národní bezpečnost. Informovaly o tom agentury Reuters a AP.

Právní poradce Bílého domu Don McGahn uvedl, že Trump se proti odtajnění memoranda postavil, neboť dokument obsahuje řadu "tajných a mimořádně citlivých pasáží".

 

Dodal nicméně, že prezident je v zájmu transparentnosti stále "nakloněn" zveřejnění memoranda, pokud budou provedeny jeho úpravy. Zároveň vyzval demokratické zákonodárce, aby upravili memorandum ve spolupráci s ministerstvem spravedlnosti.

 

Výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb přitom již v pondělí zveřejnění stanoviska demokratů jednohlasně schválil. Trumpovo rozhodnutí by mohlo vyvolat konflikt mezi Bílým domem a Trumpovými republikánskými stoupenci v Kongresu na jedné straně a demokraty a kontrolními a bezpečnostními složkami na straně druhé. Odtajnění republikánské zprávy Trump začátkem února schválil i přes silné námitky ze strany FBI.

 

 

Nejnovější Trumpův krok vyvolal mezi demokraty pobouření. "Prezidentův dvojí metr v přístupu k transparentnosti je děsivý," prohlásil vůdce demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer. "Miliony Američanů si nyní kladou jednoduchou otázku: co skrývá?" uvedl rovněž.

 

Vůdkyně demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová označila Trumpův krok za "součást nebezpečných a zoufalých zastíracích manévrů ze strany prezidenta" a demokratická senátorka Dianne Feinsteinová za "nejhorší pokrytectví".

 

 

Opoziční demokraté se k vydání vlastního memoranda rozhodli proto, že nesouhlasili s republikánským výkladem vyšetřování a označili jej za ostudnou snahu zdiskreditovat celé vyšetřování ruské kauzy. Republikáni v takzvaném "Nunesově memorandu", původně neveřejném dokumentu sestaveném šéfem sněmovního výboru pro tajné služby Devinem Nunesem a publikovaným se souhlasem Bílého domu, obvinili FBI z překročení pravomocí při pátrání po ruském vlivu na prezidentské volby v USA. Také tvrdí, že FBI byla a je proti Trumpovi dopředu zaujatá.

 

Někdejší ředitel FBI James Comey prohlásil, že republikánská zpráva je nečestná a zavádějící, za své podřízené se postavil také Comeyho nástupce Christopher Wray. Trump naopak krok republikánů ocenil a konstatoval, že dokument ho plně očistil. FBI pak vydala prohlášení, v němž se mluví o "hlubokých obavách vyvolaných opomenutím faktů, což má zásadní dopad na přesnost memoranda".

vbo tn.cz / ČTK
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Reklama