Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.2. 2016 10:29
Americké primárky

Trump vyhrál primárky v Jižní Karolíně, Clintonová v Nevadě

Donald Trump
Zdroj: Profimedia
Donald Trump

Bitvou v dalších státech pokračoval souboj o prezidentské nominace ve Spojených státech. Republikáni se ucházeli o přízeň voličů v Jižní Karolíně, demokraté zase v Nevadě. Blíže k republikánské nominaci se posunul Donald Trump, v Nevadě si těsné vítězství připsala Clintonová. Jeb Bush odstoupil z boje o republikánskou nominaci.

V Jižní Karolíně bojovali republikáni o celkem 50 delegátů. Primárky byly zcela otevřené, tudíž v nich mohl poprvé hlasovat kdokoliv. Na rozdíl od předchozích, kdy se počet delegátů dělil mezi kandidáty proporčně, delegáti z Jižní Karolíny připadnou pouze vítězi v rámci celého státu a jednotlivých kongresových obvodů.

 

Všechny delegáty si tak připsal Donald Trump, který ovládl jednotlivé obvody a se ziskem 32,5 % ovládl celé primárky. Hlas dalo Trumpovi celkem 239 851 voličů, uvádí web Politico. Na druhém místě se umístil floridský senátor Marco Rubio (22,5 %, 165 881 hlasů) a v těsném závěsu skončil na třetím místě texaský senátor Ted Cruz (22,3 %, 163 790 hlasů). Trojice kandidátů Jeb Bush, John Kasich a Ben Carson získala kolem 7,5 %.

 

Bývalý floridský guvernér Jeb Bush po zveřejnění průběžných výsledků oznámil ukončení kampaně. Jižní Karolína totiž byla státem, kde měl výrazněji zabodovat. "Voliči ve třech státech promluvili a já respektuji jejich rozhodnutí," uvedl. Nyní se očekává, že Bush podpoří svého bývalého chráněnce Rubia.

 

 

Republikánské primárky pokračují předvolebním shromážděním v Nevadě, které je na programu 23. února. Více ale napoví volební "superúterý", ve kterém se pro své kandidáty vysloví ve 14 státech. V jedenácti z nich vede v průzkumech Trump. Nejlidnatějším, který volí, je ale Texas se 155 kandidáty, domovský stát Teda Cruze.

 

Rubio prohlásil, že závod o republikánskou nominaci je bitvou tří mužů. Nejblíže k vítězství má zatím Trump. Porazit jej může zřejmě jen to, pokud někdo z dvojice Cruz - Rubio odstoupí ve prospěch toho druhého.

 

 

Demokraté volili svého kandidáta na předvolebním shromáždění v Nevadě. Po sečtení necelých 95 % hlasů vítězila v Nevadě bývalá první dáma a ministryně zahraničí Hillary Clintonová, kterou podpořilo 52,7 % voličů Demokratické strany. Senátor z Vermontu Bernie Sanders zaostával přibližně o 5 procent. Delegáty z Nevady si oba kandidáti rozdělí.

 

Takhle dopadly primárky v New Hampshire:

Zdroj: TV Nova

 

V Nevadě se očekávalo jasnější vítězství Clintonové, kterou měly podpořit především menšiny. To, jaká je mezi nimi rozdělená podpora, se ukáže příští týden, kdy půjdou volit demokraté v Jižní Karolíně, kde polovinu jejich voličstva tvoří Afroameričané.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Tohle Donald Trump přehnal. ZNEUŽIL MĚ! křičí do světa zhrzená britská hvězda

Will Smith chce být prezidentem! Neuvěříte, co ho k tomu donutilo

vbo TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

21.2. | 10:28 truthwillprevail
5
Bernie Sanders taky není špatný, doufám. Hlavně to nesmí vyhrát Hillary ...
21.2. | 23:59 yjy
-2
Donald by napravil nesmysly, které spáchal BHO..
21.2. | 23:59 yjy
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Donald by napravil nesmysly, které spáchal BHO..
21.2. | 19:52 truthwillprevail
0
Náhlasit nevhodný komentář
Miloslav Kogler - souhlas...
21.2. | 10:28 truthwillprevail
5
Náhlasit nevhodný komentář
Bernie Sanders taky není špatný, doufám. Hlavně to nesmí vyhrát Hillary Clintonová, ta je průhledná. Tvrdí, že utne tipec bankám, ale banky ji podporují, trochu divné ne? Clintonová je nasazena stejně jako Obama.
21.2. | 10:18 truthwillprevail
4
Náhlasit nevhodný komentář
Taky mu fandím, ale aby to nebylo jako s Obamou. Po volbách dělal všechno naopak. Zrůda jedna ulhaná, nechal se hodně rychle ochočit.
21.2. | 08:18 hosan77
2
Náhlasit nevhodný komentář
Přesně taky mu fandim...