Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Bez lesů není života

Publikováno 6. 3. 2017
Omezení cestování

Trump zavádí další opatření proti uprchlíkům. Poprvé neuspěl

Donald Trump
Zdroj: Profimedia

Americký prezident Donald Trump podepsal nový protipřistěhovalecký dekret, který na 90 dní zakáže vstup do Spojených států občanům šesti zemí - Íránu, Jemenu, Súdánu, Sýrie, Libye a Somálska.

Opatření by se mělo vztahovat pouze na žadatele o nová víza, majitelé platných víz budou moci do USA nadále cestovat. Televizi Fox News to řekla Trumpova poradkyně Kellyanne Conwayová, podle níž je v textu proti minulému dekretu, jehož platnost v únoru pozastavily soudy, "sedm či osm podstatných změn".


Výjimku ze zákazu budou mít nově držitelé zelených karet, které opravňují k trvalému pobytu v USA. Změnou proti původnímu dekretu je rovněž vyjmutí Iráku ze seznamu států, kterých se zákaz vstupu bude týkat. Podle médií je důvodem vyškrtnutí Bagdádu jeho klíčová role v boji proti teroristické organizaci Islámský stát.


Irák již vydal oficiální prohlášení, ve kterém vyslovil úlevu nad tím, že se ho Washington rozhodl neponechat na seznamu. "Takové rozhodnutí je krokem správným směrem, upevňuje strategické spojenectví mezi Bagdádem a Washingtonem v řadě oblastí a také ve válce proti terorismu," citoval Reuters prohlášení iráckého ministerstva zahraničí.


Zatímco v lednu vydaný dekret zakazoval vstup všem občanům vybraných států, nyní mají výjimku držitelé zelených karet a rovněž lidé, kteří mají vedle pasu jedné ze zmíněných zemí rovněž cestovní doklad USA.Změna se týká i syrských uprchlíků, na jejichž přijímání původní dekret uvalil časově neomezené embargo. Nově podle agentury AP mají americké úřady k syrským běžencům přistupovat jako ke všem ostatním uprchlíkům, na které se bude vztahovat 120denní pozastavení azylových a uprchlických programů.


Zmatkům, které nastaly po zveřejnění lednového dekretu, má nyní předejít i jasné stanovení data, kdy vstoupí dnešní příkaz v platnost. Podle Conwayové to bude 16. března.

tn.cz / ČTK