Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 22. 2. 2016
korupce ve VOZP

Tunelování pojišťovny kryla jména celebrit: Gott, Koller, Zagorová...

Karel Gott na předávání Slavíků
Zdroj: ČTK
Karel Gott

Koncerty Jarka Nohavici, Karla Gotta, Davida Kollera, Jaroslava Svěceného či Hany Zagorové, tam všude měla být vidět Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP). Jenže ta propagace stála miliony, které kdesi zmizely. Policie má za to, že skončily v kapsách korupčníků, v jejichž čele měl stát přímo ředitel pojišťovny Karel Štein. Píší o tom Lidové noviny.

V přehledu marketingových zakázek vojenské pojišťovny, která hospodaří s obratem 14 miliard korun, je patrné, že něco nesedí. Vypsány byly vždy jako tendry malého rozsahu s předpokládanou cenou pod půl milionu korun. A pokaždé se o tendr na propagaci dobrého jména pojišťovny hlásily firmy, které k sobě měly víc než blízko. Sídlily například v proskleném paláci Euro v dolní části Václavského náměstí. Ale jen papírově, jak LN ověřily.

 

Podezřelé firmy přitom nespojuje pouze společné sídlo. Mnohem důležitější jsou personální vazby. Jejich jednatelé či manažeři Martin Lafek, Pavel Vondruška a Josef Svoboda se ocitli na jednom usnesení o zahájení trestního stíhání společně s ředitelem VoZP Karlem Šteinem.

 

 

Podle obvinění, se kterým se LN a Lidovky.cz seznámily, se dopustili sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, trojice podnikatelů navíc i podplácení. Vyšetřovatelé mají za to, že vytvořili organizovanou skupinu, která minimálně v 35 zakázkách připravila pojišťovnu s 22letou historií a zhruba 700 tisíci pojištěnci o 12,5 milionu korun.

 

Za propagaci při Rockových operách Antigona a 7 proti Thébám zaplatila pojišťovna 487 tisíc korun, produkční firma to však zrealizovala za 48 tisíc korun. Na koncerty Báry Basikové a uskupení Jiřího Korna 4TET vydala Šteinova instituce 469 tisíc korun, k pořadatelům ovšem doteklo také pouze 48 tisíc korun.

 

 

Jak nasvědčují reakce umělců oslovených serverem Lidovky.cz, k některým se dostalo ještě méně -nic. „Na mých koncertech nejsou a nikdy nebyly žádné placené reklamy. Koncerty si pořádám sám a žádnou reklamu na nich nepovoluji,“ ohradil se Jarek Nohavica. U zakázky s jeho jménem ale stojí cifra 495 tisíc korun.

tn.cz / gar