Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.4. 2017 21:14
neplatné hlasy?

Turci se hádají o referendum. Přibývá důkazů o podvodech

Zdroj: TV Nova

Ještě nebyly oznámeny oficiální výsledky referenda a Turecko se hádá o platnost hlasování. Změny ústavy ve prospěch prezidenta Recepa Erdogana patrně těsně prošly. Opozice ale hodlá výsledky soudně napadnout. Množí se i důkazy a videozáznamy o porušování volebních pravidel.

Obálky i hlasovací lístky vydané volební komisí k nedělnímu referendu v Turecku jsou platné bez ohledu na to, zda byly označeny razítkem. Řekl to dnes šéf volební komise (YSK) Sadi Güven, který se snažil vysvětlit spory kolem platnosti lístků.

 

Návrh na zásadní ústavní změny v referendu prošel podle ještě neoficiálního výsledku většinou 51,4 procenta hlasů. Opozice ovšem žádá přepočtení části hlasů a poukazuje na to, že komise uprostřed hlasování oznámila, že do výsledku započítá i lístky, na nichž nebyla její oficiální razítka.

 

Stockholmské centrum pro svobodu (SCF) upozornilo, že rozhodnutí odporuje tureckému volebnímu zákonu. Podle něj mají být lístky před hlasováním označeny, aby mohly být považovány za platné. Další článek tohoto zákona říká, že lístky bez označení platné nejsou.

 

 

Podle SCF pracovníci volebních komisí za normálních okolností spočítají obálky i lístky před hlasováním a razítkem jich označí přesně tolik, kolik jmen je na volebním seznamu jejich okrsku.

 

Güven ale v neděli prohlásil, že platné budou všechny lístky, i ty bez razítek, pokud se neprokáže, že pocházely z jiného místa než z volební místnosti. Problém je také razítko, jímž voliči na lístcích označovali buď slovo ano, nebo ne. Byl na něm výraz volba, ale v provincii Hatay dostali lidé razítko se slovem ano. Tato razítka sice byla později stažena a nahrazena správnými, avšak značky se slovem ano byly podle SCF nalezeny ve 159 hlasovacích urnách.

 

 

Güven dnes novinářům v Ankaře řekl, že rozhodnutí o započítání neoznačených lístků bylo vydáno na poslední chvíli, ale ne poprvé. Vláda prý podobný krok schválila už v minulosti. Už v neděli tvrdil, že rozhodnutí padlo ještě předtím, než se hlasy začaly sčítat.

 

Poslanec opoziční Lidové republikánské strany (CHP) Utku Çakirözer dnes řekl, že jeho strana vznese k výsledům námitky nejprve u místních volebních komisí, než se obrátí na ústřední volební komisi. "Nyní je výsledek pochybný," řekl.

 

 

Prokurdská Lidová demokratická strana (HDP) se chce obrátit na Evropský soud pro lidská práva, pokud volební komise rozhodnutí o platnosti neoznačených lístků neodvolá. "Ty volební lístky nejsou podvržené, není důvod k pochybnostem," trval na svém Güven.

 

Na sociálních sítích začaly kolovat videozáznamy pochybného hlasování. Na jednom je vidět představitele obce vhazovat do urny několik lístků najednou, na dalším bylo vidět označování lístků v automobilu, přičemž hlasování mimo volební místnost není povoleno. HDP odhaduje, že tři až čtyři procenta hlasů je zmanipulovaných. Dnes se k referendu mají vyslovit mezinárodní pozorovatelé.

 

 

 

 

tn.cz / ČTK / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

17.4. | 18:02 overal
5
Čekal snad od Endorgana někdo něco jiného než podvod?? Postupuje vpřed způsobem ...
17.4. | 18:11 novus
-2
Kuwanoha, uz nekdo nekdy videl zeby "opozice" tzv.demokratickych zemi ...
18.4. | 10:00 novus
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Pravda je, ze referendum je jediny zpusob jak zjistit skutecnost, pravdu, oblibu a plne zuby neceho.Proto se tzv."Demokrati" referenda boji snad jeste vic nez usporadani ankety na tema kdo je vetsim nebezpecim pro svet jestli Rusko nebo USA.K pitchovinkacm,poradji "ankety" jak ...
17.4. | 20:24 overal
3
Náhlasit nevhodný komentář
Platné budou všechny lístky, kde je napsáno ANO a neplatné všechny na kterých je napsáno NE, to je pravé ISLÁMSKÉ REFERENDUM!
17.4. | 19:49 Benito Juarez
2
Náhlasit nevhodný komentář
V Česku nebo v EU by se ani referendum nekonalo.
17.4. | 18:11 novus
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Kuwanoha, uz nekdo nekdy videl zeby "opozice" tzv.demokratickych zemi uznala vitezstvi nekoho jineho nez koho si oni preji?? Tohle je prece ta slavna "Demokracie", nebo lepe "Hra na demokracii"!
17.4. | 18:02 overal
5
Náhlasit nevhodný komentář
Čekal snad od Endorgana někdo něco jiného než podvod?? Postupuje vpřed způsobem naprosto identickým u všech diktátorů, světoví polici se dívají jinam a straší hlupáky Ruskem, nás může těšit jen to, že to, na rozdíl od Hitlerovského Německa, není náš soused!