Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 3. 2017
horká krev

Turci zuří a hrozí koncem Evropy. Vypustíme uprchlíky, vyhrožují

Zdroj: TV Nova

Diplomatická roztržka mezi Tureckem a Nizozemskem nabírá na obrátkách. Turecko hrozí celé Evropě, že vypoví klíčovou migrační dohodu, díky které se minulý rok podařilo zásadně snížit počet uprchlíků mířících do Evropy. Turecký prezident navíc Nizozemce obvinil z masakru Bosňanů ve Srebrenici. Nizozemský premiér jeho nařčení označil za falšování dějin.

Turci se zlobí - demonstrují před nizozemskou ambasádou v Istanbulu. Turečtí představitelé na Evropu opět vytáhli svou klíčovou roli v uprchlické krizi - připomínají Evropě jejich klíčovou roli v uprchlické krizi. "Dodrželi jsme naše sliby, Evropská unie ne. Proto dohoda skončila," prohlásil místopředseda turecké vlády Numan Kurtulmus.

 

Ankara ale za migrační dohodu inkasuje od Evropské unie miliony eur ročně. Turecko už zmrazilo vztahy Haagem- zakázalo návrat nizozemského velvyslance do země a odmítá i pouhý přelet letadel s nizozemskými diplomaty ve svém vzdušném prostoru. Nizozemsko kroky Turecka považuje za prapodivné a omlouvat se nehodlá.

 

 

Turci zuří. "Nebude to Turecko, kterému to ublíží. Budeme chránit svá práva a čest. Z rasismu, fašismu a protiimigračních nálad nevzejde nic dobrého. Evropa směřuje k zániku," pustil se nejen do Nizozemců vicepremiér Kurtulmus.

 

 

Jenže přesně z těchto důvodů nizozemský premiér před parlamentními volbami nepovolil tureckým ministrům propagovat turecké referendum ve své zemi. Mělo posílit už tak autoritativní režim prezidenta Erdogana. Nizozemsko naopak čeká omluvu od Turecka kvůli nadávkám do nacistů.

 

Sankcemi, výhrůžkami o vypovězení migrační dohody ale Ankara protiimigrační atmosféru v Nizozemsku naopak posiluje. Ultrapravicová strana Geerta Wilderse podle průzkumů sahá po prvenství ve středečních volbách.

tn.cz / gar