Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.4. 2017 22:40
turecké volby

Turecko rozhodlo o ústavě. Lidé posílili pravomoci prezidenta

Zdroj: TV Nova

V nedělním tureckém referendu zvítězili zastánci ústavní reformy, která posílí pravomoce hlavy státu a přemění politický systém z parlamentního na prezidentský. Po sečtení téměř sta procent odevzdaných hlasů získali příznivci těchto změn 51,3 procenta. Výsledek přivítal turecký prezident, premiér i šéfové části opozice; dvě opoziční strany ale sčítání zpochybnily a budou žádat přepočítání části hlasů. Volební účast činila 84 procent.

Výsledek referenda ještě před vyhodnocením všech hlasů přivítal prezident Recep Tayyip Erdogan, i opoziční nacionalistická Strana národní akce (MHP). Naopak jiná část opozice - Lidová republikánská strana (CHP) - už oznámila, že bude žádat přepočítání hlasů. Stěžovala si mimo jiné na to, že národní volební komise uznala za platné i neorazítkované volební lístky. Ty byly v předchozích volbách považovány za neplatné.

 

Také prokurdská Lidová demokratická strana (HDP) referendum zpochybnila. Její mluvčí mimo jiné uvedl, že stín na legitimitu voleb vrhá i to, že spolupředsedové HDP jsou ve vězení a že se referendum konalo v době platnosti výjimečného stavu.

 

Odpůrci změn v dnešní referendu zvítězili mimo jiné ve třech největších tureckých městech - Istanbulu, Ankaře a Izmiru.

 

Dnes mohlo v Turecku hlasovat 55,3 milionu voličů, již dříve mohly odevzdat svůj hlas téměř tři miliony Turků žijících v zahraničí. V zahraničí zvítězili mezi Turky zastánci změn ústavy s větším náskokem než doma, když se pro posílení prezidentských pravomocí vyslovilo asi 59 procent hlasujících příslušníků diaspory.

 

Například v Německu změny ústavy podle agentury Anadolu podpořilo na 63 procent tureckých voličů, kteří šli hlasovat. Volební účast mezi Turky v Německu činila asi 50 procent. V Rakousku pro posílení pravomocí tureckého prezidenta hlasovala dokonce téměř 73 procent tamních Turků, což ovšem představuje necelých 18.000 lidí.

 

 

Ve Švýcarsku naopak hlasovali místní Turci více proti změnám ústavy, když je odmítlo téměř 59 procent zúčastněných voličů.

 

K výsledkům referenda se vyjádřil i německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel, který vyzval k zachování klidu a rozvahy. "Je dobře, že skončila volební kampaň, v níž se tak tvrdě bojovalo, a to i zde, v Německu," řekl mimo jiné Gabriel.

tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

16.4. | 19:29 allanaldik
9
V Turecku nastane DIKTATURA, nebezpeci bude cihat hlavne na vsechny turisty ...
16.4. | 22:16 Tomáš Jelínek
2
Adolfe,vítej na trůně,do r 2029? Dolfa neblahé paměti také vedl tisíletou ...
16.4. | 22:30 mibis
4
Náhlasit nevhodný komentář
no nazdar..to nevypadá dobře...
16.4. | 22:16 Tomáš Jelínek
2
Náhlasit nevhodný komentář
Adolfe,vítej na trůně,do r 2029? Dolfa neblahé paměti také vedl tisíletou říši,ábr ty konce!
16.4. | 22:07 pravda1
8
Náhlasit nevhodný komentář
Tak a teď zbývá jediné. Nakopat zpět do Turecka ty jejich milionové turecké davy co se tady v Evropě válí na podporách. Zvýšit hranice, ploty a kozomrdi ať si mečí. Jak jim tam v létě přestanou cestovat turisti tak budou v pěkné (_!_). Hned jim klesne ekonomika. Evropa už je jako planeta opic.
16.4. | 21:46 fantozzi602
8
Náhlasit nevhodný komentář
to je dobre,ted nemuze ta swine makrela turecko cpat do eu,
16.4. | 21:45 Miroslav Hanko
8
Náhlasit nevhodný komentář
O to větší tragedie zpackanýho převratu.Posílení islámu .Jde to všechno do kopru.
16.4. | 21:39 leonisis
5
Náhlasit nevhodný komentář
Osmansky vudce bude prskat jeste vice na EU,to nevesti nic dobreho!
16.4. | 19:29 allanaldik
9
Náhlasit nevhodný komentář
V Turecku nastane DIKTATURA, nebezpeci bude cihat hlavne na vsechny turisty kdyz nebudou dodrzovat vsechny jejich zakony. Jen turci si budou delat v evrope co budou chtit, presne jako muslimske poloopiceco sem pablbove politicky berou vetsina uprchliku jsou stejne IS teroristi
16.4. | 19:24 overal
5
Náhlasit nevhodný komentář
Samozřejmě že vedou! I kdyby mu dali méně než čtvrtinu hlasů, správné hlasy jsou už dávno připraveny!!