Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.3. 2016 08:25
galerie boj o svobodu

Turecko umlčelo deník opozice! Na demonstranty vzali slzný plyn

Zdroj: Enex

Turecké úřady v pátek převzaly kontrolu nad hlavním opozičním deníkem Zaman, který je spojován s ideovým rivalem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Před sídlo redakce v Istanbulu napochodovaly stovky demonstrantů. "Svobodný tisk nemůže být umlčen," skandovali. Policisté je rozehnali slzných plynem a vodními děly, informovala agentura Reuters.

Turecká vláda si opatřila soudní příkaz a převzala deník Zaman, který je spojován s postavou duchovního Fethullaha Gülena, kterého prezident Edrogan podezírá z toho, že se ho v Turecku pokouší svrhnout. Gülen, který v současné době žije v exilu, tuto možnost zásadně odmítá.

 

 

Zaman není jediným umlčeným listem. Úřady v minulosti nechaly zavřít i jiná opoziční média spojovaná s duchovním Gülenem. Dva prominentní novináře z opozičního listu Cumhuriyet dokonce čeká brzy soud za ohrožení turecké národní bezpečnosti, protože zveřejnili informace o údajných tureckých dodávkách zbraní syrským islamistům.

 

15

GALERIE: Demonstrace v Turecku

Zdroj: ČTK

Boje za svobodu slova v Turecku

Hodnocení:

 

"Za poslední tři, čtyři roky už se stalo zvykem, že kdokoli, kdo oponuje vládní politice, je buď stíhán, nebo ve vězení, nebo se dostane pod takovouto kontrolu vlády," řekl šéfredaktor listu Zaman Abdülhamit Bilici. "Je to temné období pro naši zemi, pro naši demokracii," dodal.

 

 

Před sídlem redakce se i navzdory deštivému počasí sešly stovky příznivců listu. Měli transparenty, mávali tureckými vlajkami a skandovali hesla jako "svobodný tisk nemůže být umlčen". Po zásahu pořádkové policie vnikli vládní úředníci a policisté do redakce, kde došlo k několika potyčkám.

 

"Skupina Zaman Media je v Turecku umlčována. Potírání svobody tisku bohužel pokračuje," uvedla na twitteru europoslankyně a zpravodajka Evropského parlamentu pro Turecko Kati Piriová.
 

ČTK/ lud TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

5.3. | 11:38 overal
9
Turci v Německu protestují proti islamizaci Turecka, ale tuhle pravdu nám naše ...
5.3. | 11:52 homer00
3
proč tady ten diktátor amíkům nevadí?
5.3. | 21:16 Tomáš Jelínek
3
Náhlasit nevhodný komentář
No konečně Turci ukázali tvář:Migranty do Evropy nechtějí/výdělek za převádění pryč/ tak je postřílíme,Kurdy vybombardujem,demokracii-zlikvidujeme,opoziční aktivity umlčíme!
5.3. | 14:03 akakinder
5
Náhlasit nevhodný komentář
"Za poslední tři, čtyři roky už se stalo zvykem, že kdokoli, kdo oponuje vládní politice, je buď stíhán, nebo ve vězení, nebo se dostane pod takovouto kontrolu vlády,"**Demokracie podle vzorce"Alá USA MuuuHehe
5.3. | 12:55 truthwillprevail
7
Náhlasit nevhodný komentář
homer00 – už i Američanům vadí, protože moc neposlouchá. Američanům nevadí diktátoři, vadí jen ten kdo neposlouchá, takže i nediktátoři. Stejný pohled má i naše držka, vadí mu jen ten, kdo má jiný názor než USA.
5.3. | 12:53 truthwillprevail
8
Náhlasit nevhodný komentář
Turecko dlouhodobě porušuje mezinárodní právo, lidské práva a svobody. Dlouho se to zamlčuje, ale nejde donekonečna tajit jejich zločiny. Turecko má problém, už i spojenci prskají. Jejich průhledné podporování teroristů je zločin a je třeba ho potrestat.
5.3. | 11:52 homer00
3
Náhlasit nevhodný komentář
proč tady ten diktátor amíkům nevadí?
5.3. | 11:38 overal
9
Náhlasit nevhodný komentář
To přece není možné, vždyť Turecko bylo jako demokratická stát přijato do NATO a chtělo by přijmout i do EU! Turecko se prezentovalo, jako sekulární země, pod vládou současného Agresivního muslimského prezidenta se ale stává muslimským náboženským státem!
5.3. | 11:38 overal
9
Náhlasit nevhodný komentář
Turci v Německu protestují proti islamizaci Turecka, ale tuhle pravdu nám naše cenzurované sdělovací prostředky neřeknou, protože se jim nehodí do propagandy!
5.3. | 10:59 petalinos
7
Náhlasit nevhodný komentář
Umlčují media tak jako všude ve všech státech EU.Jen aby na světlo nevyplavala pravda o kozomrdech a nezastavil se přísun prašuli,které stejně nejdou kde mají ale na osobní učty vlastizrádcu že Sralbotko,plesnivá Mrkevi a cely Bruseli
5.3. | 10:45 Joko
6
Náhlasit nevhodný komentář
Ten Arogantní Receptor (nebo jak se jmenuje)se pěkně vybarvuje. Ten má na prdeli vytetovanou vlajku ISIS !