Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.3. 2016 08:25
galerie boj o svobodu

Turecko umlčelo deník opozice! Na demonstranty vzali slzný plyn

Zdroj: Enex

Turecké úřady v pátek převzaly kontrolu nad hlavním opozičním deníkem Zaman, který je spojován s ideovým rivalem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Před sídlo redakce v Istanbulu napochodovaly stovky demonstrantů. "Svobodný tisk nemůže být umlčen," skandovali. Policisté je rozehnali slzných plynem a vodními děly, informovala agentura Reuters.

Turecká vláda si opatřila soudní příkaz a převzala deník Zaman, který je spojován s postavou duchovního Fethullaha Gülena, kterého prezident Edrogan podezírá z toho, že se ho v Turecku pokouší svrhnout. Gülen, který v současné době žije v exilu, tuto možnost zásadně odmítá.

 

 

Zaman není jediným umlčeným listem. Úřady v minulosti nechaly zavřít i jiná opoziční média spojovaná s duchovním Gülenem. Dva prominentní novináře z opozičního listu Cumhuriyet dokonce čeká brzy soud za ohrožení turecké národní bezpečnosti, protože zveřejnili informace o údajných tureckých dodávkách zbraní syrským islamistům.

 

15

GALERIE: Demonstrace v Turecku

Zdroj: ČTK

Boje za svobodu slova v Turecku

Hodnocení:

 

"Za poslední tři, čtyři roky už se stalo zvykem, že kdokoli, kdo oponuje vládní politice, je buď stíhán, nebo ve vězení, nebo se dostane pod takovouto kontrolu vlády," řekl šéfredaktor listu Zaman Abdülhamit Bilici. "Je to temné období pro naši zemi, pro naši demokracii," dodal.

 

 

Před sídlem redakce se i navzdory deštivému počasí sešly stovky příznivců listu. Měli transparenty, mávali tureckými vlajkami a skandovali hesla jako "svobodný tisk nemůže být umlčen". Po zásahu pořádkové policie vnikli vládní úředníci a policisté do redakce, kde došlo k několika potyčkám.

 

"Skupina Zaman Media je v Turecku umlčována. Potírání svobody tisku bohužel pokračuje," uvedla na twitteru europoslankyně a zpravodajka Evropského parlamentu pro Turecko Kati Piriová.
 

ČTK/ lud TN.cz