Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.6. 2018 06:52
Volby v Turecku

Erdogan si udrží prezidentský post, oznámila turecká volební komise

Zdroj: APTN

Poté, co bylo sečteno více než 97 procent hlasů prvního kola voleb je jasné, že stávající turecký prezident Recep Tayyip Erdogan svůj mandát obhájil. V pondělí ráno to oznámila turecká volební komise s tím, že zbývající počet hlasů už nemůže volby nijak ovlivnit.

Podle vyjádření šéfa volební komise Sadiho Güvena, kterého citovala agentura AFP je výsledek jasný. „Z výsledků je patrné, že Recep Tayyip Erdogan získal absolutní většinu platných hlasů, což znamená jeho znovuzvolení v prvním kole,“ uvedl Güven.

 

Podle jeho slov překonala prokurdská strana HDP v souběžně konaných parlamentních volbách desetiprocentní práh nutný pro vstup do parlamentu.

 

Güven zatím neupřesnil přesný procentuální zisk jednotlivých kandidátů. Podle státní tiskové agentury Anadolu obdržel Erdogan 52,5 procent hlasů, za ním skončil hlavní opoziční kandidát Muharrem Ince, který získal necelých 31 procent.

 

Sám Erdogan, pro něhož vítězství zároveň znamená posílení pravomocí díky změnám ústavy, se prohlásil za vítěze už dříve a vyzval své oponenty, aby nezpochybňovali výsledky. Opozice však jeho vyjádření zpochybnila a požadovala druhé kolo voleb.

 

V souběžných parlamentních volbách zvítězila vládnoucí Erdoganova islámská Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP), která po sečtení 96 procent hlasů obdržela více než 42 procent. Její potenciální koaliční partner, nacionalistická Strana národní akce (MHP), získala přes 11 procent. Hlavní opoziční formace, liberální Lidová republikánská strana (CHP), jejímž prezidentským kandidátem byl Ince, získala hlasy více než 22 procent voličů. Prokurdská strana HDP těsně překonala desetiprocentní práh nutný pro vstup do parlamentu, když získala necelých 11 procent.

 

"Náš lid nás pověřil vykonáváním prezidentské a vládních funkcí," pronesl podle agentury Reuters Erdogan k výsledkům voleb. Vůdce kritizovaný Západem za potlačování svobody médií v prvním povolebním projevu zároveň mimo jiné přislíbil, že jeho vláda bude pokračovat v posilování práv a svobod občanů.

 

 

 

Volební místnosti se otevřely v sedm hodin ráno našeho času (8:00 místního času). Pozornost celého světa je upoutaná především na volbu prezidenta. V loňském kontroverzním referendu si totiž Turci zvolili, že chtějí přejít na prezidentský systém oproti původnímu parlamentnímu. Uvedla to ČTK.

 

Ve volbě se proti sobě střetli současný prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan a jeho hlavní rival Muharrem Ince, levicový poslanec parlamentu za Republikánskou lidovou stranu (CHP). Oba kandidáti se včera podle BBC snažili masovou kampaní získat své poslední voliče, přičemž oba řekli, že je jejich protikandidát pro zemi nevhodný.

 

 

"Pokud Erdogan vyhraje, vaše telefony budou nadále odposlouchávané... Dál bude vládnout strach," vyjádřil své obavy kandidát Muharrem Ince. "Být učitelem fyziky je jedna věc, ale řídit stát je úplně něco jiného. Vládnout vyžaduje zkušenosti," narážel Erdogan na protivníkovo původní povolání.

 

K volebním urnám se dostavil nadprůměrný počet voličů, podle státních médií volilo v prezidentských i parlamentních volbách okolo 87 procent z více než 59 milionů oprávněných tureckých voličů.

 

Ince krátce před uzavřením volebních místností vyzval Turky, aby byli ostražití, pokud jde o možné snahy o volební podvody ze strany AKP. Volební komise by podle něho měly uchránit hlasovací urny před možnými manipulacemi.

 

 

Policie už zatkla 6 lidí, kteří na sociálních sítích uráželi Erdogana. Uvedla to agentura AP, podle které policejní složky hledají další provinilce. Nadávat prezidentovi je v Turecku totiž zákonem zakázané a může vést až ke čtyřem letům ve vězení.

čtk/ nor TN.cz
Reklama