Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.1. 2018 17:02
Pozemní operace

Turecko zaútočilo v Sýrii. Poslalo jednotky proti Kurdům

Zdroj: TV Nova

De facto jsme zahájili pozemní operaci proti kurdským jednotkám v syrském Afrínu, potvrdil v sobotu turecký prezident Recep Erdogan. Pohrozil také útokem na další syrské město Manbidž, které taktéž ovládají kurdské jednotky YPG.

"Afrínská pozemní operace byla de facto zahájena," potvrdil v televizí vysílaném prohlášení turecký prezident Erdogan. "A po ní bude následovat Manbidž," dodal Erdogan.

 

Poslední dva dny se z Turecka ozývala dělostřelecká palba, která mířila na pozice Lidových obranných jednotek (YPG), kurdských milic v Sýrii. Ty Turecko obviňuje, že jsou pod kontrolou Strany kurdských pracujících, která bojuje za nezávislost Kurdistánu. Turecko s ní už 30 let válčí.

 

Vláda v Ankaře poslala ke společné hranici desítky vozidel se stovkami vojáků. Podle deníku NY Times Turci nasadili do boje také příslušníky Svobodné syrské armády. Ta s podporou Turecka bojovala v Sýrii proti vládě Bašára Asada i proti Islámskému státu. Podle televize Al-Džazíra se k útoku na Afrin připravuje 15 000 bojovníků Svobodné syrské armády.

 

S islamisty bojovali také Američany podporované jednotky YPG. A právě Spojené státy Turecko v uplynulých týdnech několikrát před útokem na kurdské jednotky v Sýrii varovaly. Varování dostala Ankara také od syrské vlády.

 

 

Náměstek ministra zahraničí Faisal Mekdad varoval, že syrské letectvo sestřelí každý turecký letoun, který by vstoupil do syrského vzdušného prostoru. V oblasti u Afrínu by se mělo pohybovat 8 až 10 tisíc kurdských bojovníků.

 

Turecko operaci brání tím, že se snaží zajistit vlastní hranici. "Později vyčistíme krok za krokem celou zemi až k irácké hranici od teroristů, kteří se snaží obklíčit naší zemi," hrozí turecký prezident Erdogan.

 

Podle agentury AFP Rusko oznámilo, že z oblasti, na kterou Turci zaútočili, stahuje své jednotky.
 

vbo TN.cz
Reklama