Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.1. 2016 20:43
migrační krize

Turecku je 81 miliard na uprchlíky málo. Chce od Evropy dalších 50!

Zdroj: TV Nova

Turecko si za ubytování uprchlíků chce naúčtovat o zhruba 50 miliard korun víc. Tvrdí to německá média. Ankara se přitom už loni na podzim s Evropsku unií dohodla na příspěvku ve výši 81 miliard korun na to, aby se postarala o uprchlíky.

Turecko požaduje od Evropské unie v rámci spolupráce při řešení uprchlické krize pět miliard eur (135 miliard Kč) namísto dříve slíbených tří miliard eur. Informoval o tom na svých internetových stránkách německý list Die Welt s odvoláním na zdroje z diplomatických kruhů.

 

EU pro letošek slíbila Ankaře tři miliardy eur na zlepšení situace tamních syrských uprchlíků výměnou za důraznější turecké zapojení do řešení evropských problému s migranty.

 

"Ankara nyní chce pět miliard eur. My jsme však připraveni poskytnout pouze slíbené tři miliardy eur," řekl listu Die Welt vysoce postavený diplomat EU.

 

 

Turecko by výměnou za peníze od EU mělo lépe střežit hranice a omezit počet migrantů mířících do Evropy. Slíbené tři miliardy eur zatím Turecku poskytnuty nebyly, protože Itálie pomoc blokuje kvůli námitkám vůči způsobu, jak tyto peníze získat.

 

Jednání mezi EU a Tureckem nyní podle listu komplikuje rovněž skutečnost, že Ankara usiluje o větší pravomoci při rozhodování o vyplácení pomoci. "Pro tureckou vládu je velmi těžké akceptovat, že tato miliardová pomoc pro uprchlíky bude vyplácena pouze postupně a že bude podléhat přísné kontrole," tvrdí podle listu zdroje z diplomatických kruhů.

 

 

Peníze by podle EU měly směřovat do konkrétních projektů, například do výstavby škol. Brusel hodlá prostřednictvím přísné kontroly zajistit, aby se k uprchlíkům nedostal pouze zlomek poskytnuté pomoci, píše Die Welt. List rovněž upozorňuje, že Ankara zatím navzdory dohodě s EU nevyvíjí žádné větší úsilí k ochraně svých hranic a příliv uprchlíků z Turecka do Řecka pokračuje.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ODPORNÝ obchod se zoufalými lidmi! E-shop nabízí pronájem uprchlíků

ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

30.1. | 17:14 fabien barthez
19
Tohle zavinila ta píč, Merkek která jim slíbila vstup do EU přesně jako pujčila ...
30.1. | 18:50 luckyluke
-3
u nás,kde někteří pracovat rozhodně něchtějí.Ale to je u nás všech.
1.2. | 13:31 Anna Stolínová
0
Kdo by nechtěl,že ,když Evropa nabízí ....
31.1. | 09:59 josefvyskoc
2
platit tomuto tureckemu , proradnemu sajrajtu penize je stejne efektivni, jako je hazet do stoupy...naopak poslouzej ke korupci , smeline a rozvoji paserackych tureckych struktur...historie nas slusne lidi naucila turkovi v ZADNEM pripade neverit, zvracene kontroverzni elity to vsak nezajima...
31.1. | 04:10 Petr Szabo
-2
Kazdy islamsky terorista ma ruskyho kalisnikova,kde to cela ta leta berou?!Neni divny ze je meli teroristi ve Francii zrovna z ruskyho Srbska?! A 80 mild.kc pro turka je marginalni problem.To zaplati EU jako nic.Rekove dostali od EU 4 biliony kc! A Merklova pomohla Madarum a Rekum z nejhorsiho!!
30.1. | 23:32 undatra
0
Dejte jim sto a vyjde vám to levněji .
30.1. | 21:53 luckyluke
3
Všímáte si také toho,jak se od nás ve velkém lifruje munice a zbraně pryč?Prý jako gesto v boji proti IS.Proč to nevezeme sami,ale musí to tam jít přes Američany?Pak se dočítáme,že IS používá zbraně z Evropy.U nás je nyní 1 samopal na 3 lidi.Nějak málo ne?
30.1. | 20:14 Rudolf Kozák
4
"lucielucina" Ano pošle, protože jsme prý "bohatá" země a můžeme si to dovolit i když ve skutečnosti máme v (_!_) vši a všude chybí prachy - ve zdravotnictví, školství na důchody a celkový sociální systém, ale před světem si hrajeme na pracháče !
30.1. | 20:10 Rudolf Kozák
0
To je pro ty Osmanské vyděrače docela slušný byznys, co na to říkáte, bruselští jestřábové v čele s frau Merkel ! Jenom jim tam valte prachy do chřtánu, stále více a více i když se tím nic nezmění, blbý kdo dává a ještě blbější ten kdo nebere !
30.1. | 19:58 lucielucina
7
Skvělý, takže Česko pošle jedna a čtvrt miliardy káčé.
30.1. | 19:23 lup3
12
Turci vydírají. HDP chtí zvyšovat platbou z EU. Kálet na ně. Jsou muslimové, tak ať se o svoje bratry postarají za peníze autora válek USA
30.1. | 19:10 fabien barthez
5
Jenom počet prodeje zbraní lego nebo ne lego tomu nasvědčuje nikdo nebude čekat na smrt někoho z rodiny, příbuzného nejsme ovce tý špíny