Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.1. 2016 20:43
migrační krize

Turecku je 81 miliard na uprchlíky málo. Chce od Evropy dalších 50!

Zdroj: TV Nova

Turecko si za ubytování uprchlíků chce naúčtovat o zhruba 50 miliard korun víc. Tvrdí to německá média. Ankara se přitom už loni na podzim s Evropsku unií dohodla na příspěvku ve výši 81 miliard korun na to, aby se postarala o uprchlíky.

Turecko požaduje od Evropské unie v rámci spolupráce při řešení uprchlické krize pět miliard eur (135 miliard Kč) namísto dříve slíbených tří miliard eur. Informoval o tom na svých internetových stránkách německý list Die Welt s odvoláním na zdroje z diplomatických kruhů.

 

EU pro letošek slíbila Ankaře tři miliardy eur na zlepšení situace tamních syrských uprchlíků výměnou za důraznější turecké zapojení do řešení evropských problému s migranty.

 

"Ankara nyní chce pět miliard eur. My jsme však připraveni poskytnout pouze slíbené tři miliardy eur," řekl listu Die Welt vysoce postavený diplomat EU.

 

 

Turecko by výměnou za peníze od EU mělo lépe střežit hranice a omezit počet migrantů mířících do Evropy. Slíbené tři miliardy eur zatím Turecku poskytnuty nebyly, protože Itálie pomoc blokuje kvůli námitkám vůči způsobu, jak tyto peníze získat.

 

Jednání mezi EU a Tureckem nyní podle listu komplikuje rovněž skutečnost, že Ankara usiluje o větší pravomoci při rozhodování o vyplácení pomoci. "Pro tureckou vládu je velmi těžké akceptovat, že tato miliardová pomoc pro uprchlíky bude vyplácena pouze postupně a že bude podléhat přísné kontrole," tvrdí podle listu zdroje z diplomatických kruhů.

 

 

Peníze by podle EU měly směřovat do konkrétních projektů, například do výstavby škol. Brusel hodlá prostřednictvím přísné kontroly zajistit, aby se k uprchlíkům nedostal pouze zlomek poskytnuté pomoci, píše Die Welt. List rovněž upozorňuje, že Ankara zatím navzdory dohodě s EU nevyvíjí žádné větší úsilí k ochraně svých hranic a příliv uprchlíků z Turecka do Řecka pokračuje.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ODPORNÝ obchod se zoufalými lidmi! E-shop nabízí pronájem uprchlíků

ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

30.1. | 17:05 allanaldik
18
Jako by je tam zadrzovali,vzdyt jdou vsichni dal do evropy z evropskych penez. ...
30.1. | 18:50 luckyluke
-3
u nás,kde někteří pracovat rozhodně něchtějí.Ale to je u nás všech.
1.2. | 13:31 Anna Stolínová
0
Náhlasit nevhodný komentář
Kdo by nechtěl,že ,když Evropa nabízí ....
31.1. | 09:59 josefvyskoc
2
Náhlasit nevhodný komentář
platit tomuto tureckemu , proradnemu sajrajtu penize je stejne efektivni, jako je hazet do stoupy...naopak poslouzej ke korupci , smeline a rozvoji paserackych tureckych struktur...historie nas slusne lidi naucila turkovi v ZADNEM pripade neverit, zvracene kontroverzni elity to vsak nezajima...
31.1. | 04:10 Petr Szabo
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Kazdy islamsky terorista ma ruskyho kalisnikova,kde to cela ta leta berou?!Neni divny ze je meli teroristi ve Francii zrovna z ruskyho Srbska?! A 80 mild.kc pro turka je marginalni problem.To zaplati EU jako nic.Rekove dostali od EU 4 biliony kc! A Merklova pomohla Madarum a Rekum z nejhorsiho!!
30.1. | 23:32 undatra
0
Náhlasit nevhodný komentář
Dejte jim sto a vyjde vám to levněji .
30.1. | 21:53 luckyluke
3
Náhlasit nevhodný komentář
Všímáte si také toho,jak se od nás ve velkém lifruje munice a zbraně pryč?Prý jako gesto v boji proti IS.Proč to nevezeme sami,ale musí to tam jít přes Američany?Pak se dočítáme,že IS používá zbraně z Evropy.U nás je nyní 1 samopal na 3 lidi.Nějak málo ne?
30.1. | 19:58 lucielucina
7
Náhlasit nevhodný komentář
Skvělý, takže Česko pošle jedna a čtvrt miliardy káčé.
30.1. | 19:23 lup3
12
Náhlasit nevhodný komentář
Turci vydírají. HDP chtí zvyšovat platbou z EU. Kálet na ně. Jsou muslimové, tak ať se o svoje bratry postarají za peníze autora válek USA
30.1. | 19:09 allanaldik
3
Náhlasit nevhodný komentář
to je super cerna dira na penize, nic z toho neni ale prachy se tam cpou vic a vic za nic. Rozdejte to lidem v evrope a ne poloopicim aby si nakoupili zbrane a pak nas tady pozabijeli.
30.1. | 18:50 luckyluke
-3
Náhlasit nevhodný komentář
u nás,kde někteří pracovat rozhodně něchtějí.Ale to je u nás všech.
30.1. | 18:49 luckyluke
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Zapomněl jsem dodat do jednoho odstavce větu,že je lepší věnovat nějaké množství financí,těm,kteří jsou nám blízcí ideově,než těm,kteří sice budou štědře brát,ale na nás budou stejně kašlat.Myslím tím peníze od EU Turecku.Vjde nás to mnohem levněji.A tihleti lidé najdou lépe uplatnění než Romové