Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 24. 7. 2017
Novináři u soudu

Turečtí novináři před soudem kvůli údajné pomoci teroristům

Erdogan
Zdroj: Profimedia
Recep Tayyip Erdogan

Sedmnáct tureckých žurnalistů z opozičních novin Cumhuriyet muselo před soud. Jsou podezřelí z toho, že pomáhali teroristické organizaci.

Masové zavírání levicových novinářů v Turecku pokračuje. Pokud jim soud prokáže vinu, všem hrozí trest až do výše 43 let za mřížemi. Očividně mají ale podporu obyvatelstva. Obrovský dav lidí se totiž sešel před istanbulským soudem. Přítomní přišli obžalované podpořit a dovolávat se jejich propuštění. Dokonce zkomplikovali průběh procesu snahou dostat se do soudní síně. Všichni odpůrci jsou přesvědčeni, že se jedná o politický proces a všichni odsouzení jsou nevinní.

 

Nedávno to byl právě rok od potlačené vzpoury vůči tureckému režimu. Od té doby bylo zatčeno více než 150 novinářů. Podle prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana jsou však zavření pouze dva, "zbytek jsou buďto teroristi, přenášeli zbraně, nebo vykrádali bankomaty," jak uvedl pro BBC News.

 

 

Jeden z již dříve uvězněných tureckých novinářů je také Can Dündar. Pracoval jakožto šéfredaktor Cumhuriyetu a v listopadu 2015 ho zatkli v souvislosti s publikovaním státních tajemství. Byl propuštěn na kauci a od června minulého roku žije v exilu v Německu. I on potvrzuje, že počet tureckých novinářů za mřížemi přesahuje číslo 150. K situaci se vyjádřil stručně: "Prezident Erdogan nesnáší kritiku."

 

Co se týká konkrétních obvinění, hovoří se například o připravování násilných a rozvratných zpráv, nebo vedení interview s teroristickými organizacemi. 

pch TN.cz