Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.6. 2017 21:21
to je věc! unikátní bouře

Česko v bouřkách zasáhl unikátní jev. Myslelo se, že je jen v USA!

Zdroj: TV Nova

O bouři, která se ve čtvrtek prohnala Českou republikou, se ještě před 15 lety tvrdilo, že se vyskytuje pouze ve Spojených státech. Teď ale zasáhla celou střední Evropu. Derecho, jak jí meteorologové říkají, se objevuje až v poslední době a je to jev opravdu unikátní - roztahuje se v délce 400 kilometrů!

Meteorologové v pátek upozornili na to, že čtvrteční bouře, která se prohnala Českou republikou, nebyla tak úplně obyčejná. "Tak situace nakonec dopadla dle očekávání tak, že došlo na výskyt derech," informuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

 

Větrná bouře
Zdroj: ČHMÚ

 

Derecho je větrná bouře způsobená rychle postupujícím konvektivním (bouřkovým) systémem. "Působí škody větrem a nebo silné nárazy větru, alespoň 25 m/s(90 km/h) v pásu o délce alespoň 400 km, za splnění několika dalších nutných kritérií," vysvětluje ČHMÚ.

 

 

O tomto jevu se ještě před 15 lety tvrdilo, že je mimo USA velmi výjimečný. Výzkum z posledních let ale ukazuje, že v západní polovině střední Evropy až po polovinu ČR se nyní vyskytuje celkem často.

 

Čtvrteční bouře udeřily nečekanou silou, lidi ohromovaly i zabíjely. Na opravdu dechberoucí a dramatické záběry bouřek z ČR i z okolních států se můžete podívat zde.

 

 

"Derecha se v ČR vyskytují většinou v období od poloviny května do poloviny srpna, s maximem výskytu v červenci," dodává ČHMÚ.

 

Foto z Podbořan:

 

Jak vzniká a kdy přesně se vyskytuje, není příliš jasné. Meteorologové proto chtějí provést výzkum, který má pomoct výskyt a podmínky derech vysvětlit. "Jen tak bude možné v blízké budoucnosti zajistit mnohem lepší varování před tímto jevem," myslí si experti na počasí.

lud TN.cz