Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Poradna čtenářům

Aktualizováno 19.11. 2017 10:02
VIDEO Velký požár

Požár motorestu je skoro uhašen, škoda bude okolo 30 milionů

Zdroj: TV Nova

Požár motorestu u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy je prakticky uhašen, hasiči zůstávají na místě kvůli likvidaci skrytých ohnisek. Dálnice je od půlnoci průjezdná, řekl ČTK dnes ráno mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Na místě přes moc zůstaly už jen čtyři profesionální a jedna dobrovolná jednotka, které vyhledávaly skrytá ohniska pomocí termokamery a dohašovaly je.

 

"Úplnou likvidaci požáru nemáme, ale jenom z toho důvodu, že je tam plánováno došetření a může se tam ještě něco objevit," uvedl mluvčí hasičů Svoboda. Rozhodně ale podle něj nehrozí další rozhoření. "U takhle rozsáhlého požáru je vždy riziko skrytých ohnisek," dodal.

 

Na místě bylo v nejhorší chvíli asi 40 jednotek, nikdo  nebyl zraněn. S hašením pomáhal i vrtulník, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Situaci komplikovalo i to, že poblíž motorestu je benzinová čerpací stanice.

 

"Aktuálně máme požár pod kontrolou. Nechci říkat, že máme úplnou lokalizaci požáru, ale máme ho každopádně podchycený a nešíří se mimo budovu," uvedl Svoboda po 15:00. Co bylo příčinou, je zatím otázkou. Škoda se bude podle mluvčího pohybovat v řádech desítek milionů. "Hrubý odhad je 30 milionů korun," uvedl.

 

Provoz na D10 ve směru na Prahu byl zastaven před 13:00, uzavírka skončila až o půlnoci. Hasiče trápil nedostatek vody, tu musely cisterny vozit z několik kilometrů vzdáleného zdroje a k tomu využívaly právě uzavřený úsek dálnice.

 

V budově motorestu Koliba - Čtyři Kameny na 17. kilometru dálnice D10 začalo hořet kolem 11. hodiny. Hasiči nejprve vyhlásili 2. stupeň požárního poplachu, před polednem jej zvýšili na 3. stupeň a nakonec vyhlásili i tzv. 4., tedy zvláštní, stupeň, který se vyhlašuje jen zcela vyjímečně. 

 

13

GALERIE: Požár motorestu na D10

Zdroj: AKTU.cz

Požár motorestu na D10 - 3

Hodnocení:

 

Středočeští hasiči si vyžádali pomoc také od pražských kolegů. Ti na místo vyslali jednotku ze Satalic a také jednu z centrální stanice, která je vybavena speciálním zařízením Cobra, které umožňuje prudkým vodním paprskem prořezávat otvory.

 

Video od čtenáře TN.cz:

 

"Máme problém s tím, že tady mezi lesy není žádná hydrantová síť. Musíme vodu kyvadlově dovážet několik kilometrů, dokonce jsme kvůli tomu museli uzavřít dálnici. Jednotky po ní najíždějí v protisměru," řekl ČTK mluvčí hasičů v půl druhé.

 

Motorest U Čtyř Kamenů byl postaven v roce 1972. Původní budova se objevila třeba ve filmech Vrchní prchni, Chobotnice z druhého patra nebo Buldoci a Třešně. V roce 1990 byl zprivatizován a postupně chátral, až byl v roce 2003 uzavřen.

 

 

V roce 2011 začaly plány na rekonstrukci motorestu. Původní budovu nahradila nová stavba, která připomínala dřevěnou kolibu. Restaurace měla kapacitu 300 míst.

vbo tn.cz / ČTK
Reklama