Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 31. 8. 2017
výskyt potvrzen

U mrtvého divočáka našli parazita svalovce, může zabít i člověka!

Trichinelóza
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com
Ilustrační foto

V Česku se letos poprvé podařilo prokázat výskyt nebezpečného svalovce (trichinella) u uloveného divokého prasete v Libereckém kraji. Veterináři varují, že parazita mohou chytnout i lidé, nákaza v krajním případě může skončit i smrtí.

Parazita potvrdila Státní veterinární správa (SVS) u divočáka uloveného nedaleko Oldřichova v Hájích. "Ulovený kus je bezpečně uložen a zabezpečen u lovce. V souladu s legislativou bude tělo zlikvidováno," upozorňuje Petr Majer z SVS.

 

Myslivci nyní budou v této oblasti povinně vyšetřovat na trichinelu kromě divokých prasat také další živočišné druhy vnímavé na tuto nákazu. K těm patří například také domácí prasata, lišky a jezevci. SVS o nálezu informovala Krajskou hygienickou stanici.

 

Svalovec je parazit vyvolávající u lidí onemocnění zvané trichinelóza. Z domácích zvířat parazituje nejvíce u prasat, psů, koček a koní. V našich podmínkách by nejpravděpodobnějším zdrojem nákazy lidí mohlo být maso divočáka. "Po pozření nedostatečně tepelně zpracovaného masa hrozí člověku nakažení, které může v krajním případě skončit smrtí," varuje Majer. K posledním úmrtím na trichinelózu došlo u nás v 50. letech 20. století.

 

 

V Česku jsou na přítomnost svalovce vyšetřována všechna ulovená divoká prasata i na jatkách porážená prasata domácí a koně. V loňském roce bylo vyšetřeno bezmála 164 tisíc divokých prasat. Ve čtyřech případech skončilo vyšetření pozitivním nálezem.

 

K poslednímu potvrzenému případu došlo v prosinci 2016 také v Libereckém kraji. V letošním roce SVS zatím eviduje 107.000 vyšetřených prasat divokých z toho v Libereckém kraji 2018 kusů.

 

"Vyšetření ulovených prasat divokých na přítomnost trichinel hradí stát. Stačí pouze vyplnit objednávku laboratorního vyšetření a odevzdat vzorek na některém z míst, která jsou uveřejněna na internetových stránkách SVS. Není tedy žádný důvod hazardovat se zdravím a vyšetřování masa ulovených divočáků podceňovat," dodává Majer.

lud TN.cz