Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 3. 2016
tragédie na moři

U Turecka se utopilo 25 uprchlíků. Byly mezi nimi i malé děti

Uprchlíci nepřežili cestu z Turecka do Řecka
Zdroj: ČTK
Mrtví uprchlíci - ilustrační foto

U tureckých břehů se dnes utopilo 25 uprchlíků, s nimiž se převrátila loď. Dalších 15 lidí pobřežní stráž z moře zachránila. S odvoláním na prohlášení turecké pobřežní stráže to uvedl zpravodajský server BBC. Národnost obětí nebyla známa, mezi mrtvými jsou údajně nejméně tři děti.

Běženci směřovali z tureckého letoviska Didim na jihozápadě země do Řecka. Stejně jako tisíce dalších chtěli doplout na jeden z řeckých ostrovů v Egejském moři a pak pokračovat dál do západní Evropy.

 

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) se letos mezi 1. lednem a 3. březnem na cestě do Řecka utopilo už nejméně 321 migrantů. Na řecké ostrovy dorazí z Turecka každý den přes 2000 běženců, většina jich pochází ze Sýrie, Iráku či Afghánistánu, dodala IOM.

 

 

Řecká pobřežní stráž oznámila, že dnes během šesti operací na moři u tří ostrovů zachránila celkem 406 migrantů. Pět záchranných akcí se uskutečnilo dnes ráno a jedna v noci na dnešek.

 

Evropská unie loni v listopadu výměnou za spolupráci Turecka v migrační krizi souhlasila s posílením vzájemných vztahů s Ankarou. Novou energii dostala jednání o přistoupení Turecka k EU a posouvají se i diskuse o vízové liberalizaci. Unie také třemi miliardami eur (81 miliard Kč) přispěje na zlepšení situace syrských uprchlíků přímo v Turecku.

 

 

Turecký premiér Ahmet Davutoglu dnes před odjezdem na pondělní summit EU uvedl, že klesl počet běženců směřujících do Evropy. Připustil nicméně, že nejde o žádné "dramatické" snížení. Počet prchajících se daří snižovat jen velmi pomalu kvůli nedávnému vyhrocení krize v Sýrii, dodal. Ve válkou zmítané zemi nyní již více než týden platí příměří, které je až na výjimky dodržováno.

 

Proud migrantů neustává ani poté, co země na takzvané balkánské trase omezily počty lidí, jež pouští na své území. Když tak před dvěma týdny učinila Makedonie, vzrostl počet uprchlíků, kteří uvázli v Řecku, na více než 32.000.

 

 

Nejkritičtější je situace na řecké straně makedonských hranic, kde se nyní tísní na 13.000 lidí a další stále přibývají. Makedonie jich pouští denně jen několik málo stovek a dnes oznámila další omezení. Bude pouštět jen Syřany a Iráčany z měst, kde zuří válka. Už od poloviny listopadu začala pouštět jen uprchlíky z Afghánistánu, Sýrie a z Iráku, před dvěma týdny uzavřela hranice pro migranty z Afghánistánu.

tn.cz / ČTK / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

6.3. | 21:48 Vojta Také
28
Pokud řecká pobřežní stráž uprchlíky zachraňuje,musí se také Řecko o ně ...
7.3. | 13:52 Roman Nemergut
1
Konečně, v záplavě špatných zpráv, jedna vynikající!!
7.3. | 13:52 Roman Nemergut
1
Náhlasit nevhodný komentář
Konečně, v záplavě špatných zpráv, jedna vynikající!!
7.3. | 13:25 kacipavel
2
Náhlasit nevhodný komentář
Zase jenom 25…??? Dalších 15 lidí pobřežní stráž z moře zachránila. Pro výstrahu měla pobřežní stráž Turecka zbytek : utopit, postřílet !! Místo toho si je zachraňují ..tak ať si je tam nechají , a starají se o ně , dostávají od EU za každého zachráněného slušný prachy !!A necpou je do EU !!!
7.3. | 09:43 Tony
4
Náhlasit nevhodný komentář
Tato zpráva mě příšerně zasáhla.Jsem z toho na prášky.
7.3. | 09:22 Knespl Jaroslav
8
Náhlasit nevhodný komentář
...a jako co!!!! To mě má dojmout. Jsou to neodpovědní blázni.V jejich zemi jsou bezpečná místa pro rodiny a chlapi můžou jít do boje a osvobodit svou zemi. U nás se tomu říká "dezerce" s tresty,které tomu patří.A že to jsou pěkné sazby.
7.3. | 08:27 homer00
6
Náhlasit nevhodný komentář
neni to moc, ale alespon něco
7.3. | 08:21 hosan77
2
Náhlasit nevhodný komentář
Nikdo je nenutí aby na ty lodě lezli, takže jejich problém...
7.3. | 06:03 novobilskyy
14
Náhlasit nevhodný komentář
Paráda kdyby to bylo číslo 25 000 to by bylo super!
7.3. | 01:00 Roman Novák
14
Náhlasit nevhodný komentář
Nedá mi to si nepokládat jednu otázku.Nezapříčinil někdo úmyslně to, aby Řecko bylo na dně tak jak je teď právě kvůli tomu,že se o migraci vědělo už dááávno dopředu a tím pádem z Řecka někdo chce udělat novou Sýrii nebo Arabský stát?Aby to měli blíž k něčemu? K čemu nevím,nejsem strůjce této situace
7.3. | 00:57 Roman Novák
15
Náhlasit nevhodný komentář
To je mi teda panečku tragédie.Podle mého je to 25ti násobná spravedlnost pro Evropu
7.3. | 00:21 adam12345678901234
19
Náhlasit nevhodný komentář
Je sice Neděle večer, ale taková zpráva vždy zvedne náladu.
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme