Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.4. 2018 08:41
Chemické zbraně

Úder proti Sýrii je tvrdší než ten loňský, oznámili Američané

James Mattis
Zdroj: Profimedia
James Mattis

Nynější zásah USA, Francie a Británie proti syrské infrastruktuře s chemickými zbraněmi byl tvrdší než útok z roku 2017. Oznámil to v noci na dnešek americký ministr obrany James Mattis.

Šéf amerického sboru náčelníků štábů Joseph Dunford řekl, že cílem bylo také mít co možná nejméně ruských obětí. Rusko nebylo podle něj předem informováno o cílech útoků.


Zachovány ale byly všechny komunikační kanály týkající se vzájemného upozorňování o pohybu ve vzdušném prostoru.


Ministr Mattis zdůraznil, že útok byl namířen proti syrskému vládnoucímu režimu. Šlo o jednorázovou akci, jejímž cílem bylo vyslat syrskému prezidentovi Asadovi tvrdý vzkaz. Snahou podle Mattise také bylo "minimalizovat" civilní oběti.Dunford potvrdil, že byla k útoku použita vojenská letadla. Rakety odpálily také spojenecké lodě rozmístěné na východě Středozemního moře. Dunford řekl, že neví nic o tom, že nějak na zásah reagovala syrská protivzdušná obrana. Syrská televize oznámila, že byla aktivována a že byly sestřeleny desítky raket.

 

USA, Británie a Francie udeřily na cíle v Sýrii:

 


Podle Mattise nejsou prozatím informace o tom, že by USA a jejich spojenci při útoku proti Sýrii zaznamenaly nějaké ztráty na životech.

tn.cz / ČTK
Reklama