Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 19. 7. 2016
důležitá pravidla

Umíte tvořit pruh pro záchranáře? V zahraničí je všechno jinak

Nouzový pruh
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Uvolnit místo projíždějícím záchranářům je povinností každého řidiče. V zahraničí ale platí jiná pravidla pro to, jako nouzový pruh vytvořit.

Vědět, jak se zachovat v případě průjezdu vozidel záchranných složek, je velmi důležité. Pokud totiž nevíte, jakým způsobem záchranný pruh vytvořit, nehrozí vám jen pokuta, ale můžete také zmařit lidské životy.

 

"Znát a řídit se těmito pravidly je mimořádně důležité, protože při záchraně životů rozhodují doslova minuty a sekundy o tom, zda se podaří zachránit lidský život nebo ne," říká prezident ÚAMK JUDr. Oldřich Vaníček.

 

Jak se správně chovat a kam se s vozidlem zařadit v případě, že zezadu přijíždí vozidlo s právem přednosti jízdy? Pravidla ve vybraných evropských zemích sestavil Ústřední automotoklub.

 

Česká republika

Řidiči souběžně jedoucích vozidel jsou povinni před zastavením vozidla v koloně vytvořit mezi sebou jeden průjezdný jízdní pruh široký nejméně 3 m pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy.

 

 

Je-li v jednom směru jízdy tři a více jízdních pruhů, sníží vzájemný boční odstup řidiči vozidel v levém a středním jízdním pruhu nebo středních jízdních pruzích. Řidiči jedoucí v krajních jízdních pruzích v jednom směru jízdy mohou při vytváření průjezdného jízdního pruhu vjet na krajnici nebo na střední dělící pás.

 

Zjednodušeně řečeno, měli bychom vytvořit volný průjezd o šíři 3 metrů vždy mezi pravým pruhem vozidel, které využijí volný odstavný pruh a ostatními pruhy vlevo. Podstatné je dodat, že povinnost vytvořit prostor platí už v okamžiku, kdy vůz s právem přednosti v jízdě dojíždí ke stojící koloně.

 

Záchranný pruh

 

Rakousko

V Rakousku se nedodržování povinnosti vytvořit tzv. záchrannou uličku velmi přísně trestá, a to pokutou až do výše 2180 eur (více než 58 tisíc Kč). Podstatné je, že uličku záchrany je povinnost vytvořit do příjezdu například záchranné služby ke stojící nebo pomalu jedoucí koloně. Zásadní je také uvést, že rakouské předpisy jsou v tomto směru odlišné od českých a stanoví vytvářet 3 metry široký průjezd mezi levým pruhem a ostatními směrem vpravo.

 

Německo, Slovinsko, Švýcarsko

Princip je tady velmi podobný jako v Rakousku. V případě dvouproudé dálnice nebo silnice je nezbytné vytvořit záchranný pruh uprostřed, v případě tří a víceproudých silnic vlevo. Tedy mezi levým pruhem a zbylými vpravo.

 

 

V Německu je pro vytvoření záchranného pruhu vyžadováno zastavení provozu. Proto je důležité, aby jednotlivé vozy při zastavení dodržovaly dostatečnou vzdálenost od vpředu jedoucího vozidla.

 

Francie, Španělsko
Také tady platí podobný režim jako v Rakousku, je však stanoveno, že musí být vytvořen prostřední pruh pro záchranářská a další vozidla. Další upřesnění není.

 

Itálie, Nizozemsko

Neexistují žádné zvláštní předpisy.

mom TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

19.7. | 09:31 allanaldik
4
pri zuzovani pruhu jak ve mestech tak na dalnicich posledni dobou tak tam se ...
19.7. | 08:57 Miloš Tichý
0
Hezké dopoledne.. To je snad každému šoferovi jasné,jenže ,, jenže co ,když má ...
19.7. | 19:25 allanaldik
0
Náhlasit nevhodný komentář
Miloš Tichý - nerekl bych preplnene ale zuzene a deje se to posledni dobou snad vsude, mesta zuzuji silnice a pak je to jako lahev siroky a najednou uzky a prujezd je tak pomali ze se vytvari umele kolony.To same je na silnicich misto 8m. se delaji tak akorat 6m.aby se usetrilo. o dalnicich nemluve
19.7. | 14:30 Vagin Analev
1
Náhlasit nevhodný komentář
Na D1 jedine hnedy pruh na bilych slipech.
19.7. | 11:01 Miloš Tichý
0
Náhlasit nevhodný komentář
Temu volovi, co mi dal :.08..57 ..mínus, přeju,aby sa tu jednou projel. A včilka si mně smažte jak chcete.
19.7. | 09:57 Miloš Tichý
1
Náhlasit nevhodný komentář
navíc, jet kolem těch nesmyslných lan, je doslova o držku,bo některé sloupky jsou vybulené aj s lanama do protisměru.A uhnutí,nejde.
19.7. | 09:54 Miloš Tichý
2
Náhlasit nevhodný komentář
19.7. | 09:31 allanaldik.....Nechtěl sem to nijak rozmazávat,ale máš bohužel pravdu.Minulý týden sem jel z N.Jičína na Ostravu, a musel sem jet před policajtama na devadesátce 130,abych sa jim někde uhnulPodařilo sa mi to až před příborem.Silnice jsou strašně přeplněné!!
19.7. | 09:31 allanaldik
3
Náhlasit nevhodný komentář
uzky ze se tam vejde jen auto a malo kdy jeste cyklista.na opravovanych dalnicich kde nikdo skoro nepracuje je to jeste horsi. 2,7m + 2,2m a kde se vytvori prujezdni pruh??? NIKDE.
19.7. | 09:31 allanaldik
4
Náhlasit nevhodný komentář
pri zuzovani pruhu jak ve mestech tak na dalnicich posledni dobou tak tam se pruhy navic nedaji udelat. a vozidla s prednosti v jizde vlastne neprojedou vinou nove stavenych silnic. kdo to zavinil?urcite ne ridici. dnes a denne vidim rozkopane silnice a po dokonceni stupidnich oprav je pruh natolik-
19.7. | 08:57 Miloš Tichý
0
Náhlasit nevhodný komentář
Hezké dopoledne.. To je snad každému šoferovi jasné,jenže ,, jenže co ,když má R48 přeplněné oba pruhy,a nikdo nepočítá s průjezdem vozidel s absolutní předností v jízdě? dneska jsem předjížděl kolonu vozidel kamionů nalepených na sebe.a zamnou další kolona aut.