Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.8. 2017 21:58
vesmírné divadlo

Úplné zatmění Slunce okouzlilo svět! Díval se i Trump s rodinou

Donald Trump sleduje zatmění Slunce s manželkou a synem
Zdroj: Profimedia

Celý svět očekával s napětím úžasnou kosmickou podívanou. Štěstí vidět úplné zatmění Slunce se sice naskytl lidem, kteří jsou na americkém kontinentu, jedinečnou událost ale mohli lidé díky moderním technologiím živě sledovat z celého světa

Úplné zatmění Slunce přenášela NASA i zpravodajské agentury živě několik hodin. O to, aby vědcům neunikl ani jediný moment, se staralo 11 vesmírných plavidel, nejméně 3 letadla, více než 50 výškových balónů a nepočítaně kamer. Celé zatmění také zaznamenávali astronauté na ISS.


Kosmické divadlo si nenechal ujít ani současný americký prezident Donald Trump, který nebeský úkaz sledoval s manželkou Melanií a synem Barronem. Trump dokonce do Slunce navzdory varováním odborníků chvíli hleděl bez ochranných brýlí.


Úplné zatmění Slunce je relativně vzácný úkaz, ke kterému dochází, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce a zakryje celou hvězdu. I když k němu na Zemi občas dojde, není vždy snadné ho pozorovat.


Pusťte si reportáž:Zatmění 21. srpna bylo ale velmi výhodně položené zejména pro obyvatele Spojených států, kteří si ho mohli do sytosti vychutnat. Zatmění začalo v ranních hodinách v severním Pacifiku a skončilo odpoledne v Atlantickém oceánu (amerického času).

 

Částečné zatmění bylo vidět na velké části území USA, úplné zatmění bylo ale vidět jen ve zhruba 100 kilometrů širokém pásu. Úplné zatmění se postupně objevilo nad Oregonem, Idahem, Wyomingem, Nebraskou, Kansasem, Missouri, Kentucky, Tennessee, Severní Karolínou, Georgií a Jižní Karolínou. Nejdéle trvalo ve státě Kentucky.

 

 

"Jde o nejočekávanější zatmění druhé dekády 21. století, neboť valná část pásu totality přechází přes snadno dostupnou pevninu s několika místy s vysokou pravděpodobností jasného počasí (přes 70 %) a možností okamžitého přesunu," uvedl Petr Horálek na portálu Astro.cz.

 

Astronomové jásají, v USA se jedná o úplné zatmění slunce po 38 letech, které navíc přichází v době velmi příznivých klimatických podmínek, které srpen nabízí.

 

 

Střední Evropě se úplná zatmění Slunce, prakticky téměř vyhýbají." Pražané mohli tento úkaz pozorovat naposledy 12. května 1706 a další nás v Česku čeká až 7. října 2135, kdy pás totality bude probíhat 30 km severně od Prahy," přiblížil Horálek.

 

Lidé, kteří chtějí jakékoli zatmění pozorovat, by neměli na Slunce koukat přímo, ke sledování by měli použít brýle se speciálním filtrem. Ani velmi tmavé sluneční brýle neposkytují dostatečnou ochranu a velmi rychle dojde k poškození oka. Někdy i nevratnému.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

PŘEVRATNÝ OBJEV: NASA objevila novou Zemi! Kde se planeta nachází?

Zajímá vás vesmír? Pak budete u vytržení z těchto 7 neuvěřitelných faktů!

klma TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

21.8. | 13:49 maxfox
6
V USA už mají zatmění hodně dávno a stále trvá.
21.8. | 17:32 pichav
-3
☝ AMERICANI ZAS MAJI NECO EXTRA !!!!! NO NIC !! NOC !!!! MY ZAS TU BUDEME MIT ...
22.8. | 00:09 jkazatel
3
Náhlasit nevhodný komentář
Jste televize nebo reklamní agentura ?? Asi ta reklamní agentura !! Ruším vaši stanici na televizi. Stejně všechno kopírujete, ubožáci.
21.8. | 23:16 jkazatel
1
Náhlasit nevhodný komentář
No imbecilové už to zatmění mají stále, i v Evropě. Vítají svoje budoucí vrahy.
21.8. | 23:09 zacotomame
1
Náhlasit nevhodný komentář
Pussymi vySersi Prasimi, zacotomame na tebe z vysoka serre. Zdechlino
21.8. | 23:06 Milos Trasimi
0
Náhlasit nevhodný komentář
Jen tam není uvedeno jak to dokázali.Pokud bys chtěl najít tento článek ma titul :Jak snadno a lehko přijít ke Slunci pomoci blbych kecu.Podpis Češi.
21.8. | 23:04 Milos Trasimi
1
Náhlasit nevhodný komentář
pichav.Me se nedávno zatmelo před očima když jsem zjistil pravdu o Slunci.Normálně jsem tomu odmítal věřit ale na internetu běží informace ze Slunce stvořili Češi a ze by o tom neměl nikdo mít pochyby protože vždy vědí vše nejlépe.
21.8. | 23:01 Milos Trasimi
0
Náhlasit nevhodný komentář
A zacotomame klidně dodá ze je všechny postaví ke zdi.Tak se tak blbe neptej kravo blba a nebuc.Redakce totiž zná své ptacky huso.
21.8. | 23:00 Milos Trasimi
0
Náhlasit nevhodný komentář
Protože ji blokují kvůli takovým predpojatym nemyslicim blbcum jako jsi ty Skala Nemergut fantozzi602 vechtr z Protivína atd Protože ty jsi schopna tady napsat ze se na toho řidiče sebehli všichni Romové v Evropě a ze socek si koupili letenky aby si taky bouchli.
21.8. | 20:06 Vojta Také
1
Náhlasit nevhodný komentář
Proč není diskuze u článku kde cigoši zmlátili svědka ? Na Seznamu diskuze je a je to bez problému.
21.8. | 17:32 pichav
-3
Náhlasit nevhodný komentář
☝ AMERICANI ZAS MAJI NECO EXTRA !!!!! NO NIC !! NOC !!!! MY ZAS TU BUDEME MIT VIC MIGRANTU !!!! TO SE ZATMI KAZDEMU Z VAS NADOBRO !!!! JAK VAS ZNAM XENOFOBISTI A RASISTI ☝
21.8. | 13:49 maxfox
6
Náhlasit nevhodný komentář
V USA už mají zatmění hodně dávno a stále trvá.