Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 6. 2017
video

Crash test: Po srážce s vlakem zůstane z auta hromada šrotu

Zdroj: TV Nova

Auto po střetu s vlakem při unikátním crash testu, který uskutečnili na Slovensku, dopadlo přesně podle předpokladů jako hromada šrotu. Vlak jedoucí 40 kilometrovou rychlostí narazil do auta na přejezdu. Podle odborníků by v něm posádka nepřežila.

"Podle mého názoru by ho nikdo nepřežil, kdyby seděl v tom autě," sdělil po testu slovenský ministr dopravy Árpád Érsek. "Je dost možné, že by došlo i ke smrtelným zraněním," myslí si zástupce ředitele slovenské železniční policie Jiraj Michalíček.

 

Strojvedoucí se vlak snažil zabrzdit, přesto táhl auto po kolejích na rovném úseku zhruba 300 metrů, než zastavil. Kdyby ale měl vlak zapojené vagony, bylo by to ještě o desítky metrů dál. Podobné nehody se v Česku stávají v průměru 150 krát do roka. Za posledních 5 let při nich vyhasly stovky životů.

 

Například na Královéhradecku v dubnu bojovali hasiči a záchranáři o život 3 lidí z osobního auta zaklíněného pod vlakem. Cestujícím z vlaku se naštěstí nic nestalo.
"Drážní inspekce v loňském roce evidovala celkem 22 usmrcených při střetu vlaku s automobilem," přiblížil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

 

Jen od začátku ledna do května při podobných nehodách vyhaslo 5 životů. I když strojvedoucí zareagují rychle, v mnoha případech jen zmírní škody.

 

 

"Brzdná dráha vlaku například ze stokilometrové rychlosti je téměř jeden kilometr," vysvětlil Drápal. U regionálních vlaků, které jedou 60 až 70 kilometrů v hodině je brzdná dráha kolem 700 metrů.

 

Když uvidíte auto uvízlé na přejezdu, podívejte se na zadní stranu signalizace, číslo pak nahlaste na linku 112. Vlak je možné zastavit do pár minut.
 

tn.cz / TV Nova