Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.7. 2016 20:30
SLEDUJEME online puč v turecku

Násilí v Turecku pokračuje! Místostarostu střelili do hlavy!

Zdroj: TV Nova

Turecko se vyrovnává s následky pokusu o vojenský převrat. Prezident Recep Tayyip Erdogan zahájil rozsáhlé čistky mezi soudci, v armádě i v policii. Nejasný je i osud vojáků, kteří prchli na začátku puče do Řecka. Přestřelky pokračují na dalších místech země. Místostarostu jedné z istanbulských čtvrtí střelil přímo v jeho pracovně neznámý atentátník do hlavy.

V Turecku i několik dní po pokusu o puč neustávají násilnosti. K přestřelce došlo třeba na vojenské základně Etimesgut v Ankaře. Policie a prokuratura vtrhli také na vojenskou základu Incirlik, kterou využívá také americké letectvo k útokům proti Islámskému státu. Velitel základny měl žádat o azyl ve Spojených státech.

 

Podle státních médií se v pondělí odpoledne k podílu na plánování převratu přiznal bývalý velitel letecva, generál Akin Öztürk. Soukromá televize Habertürk ale uvedla, že se generál nepřiznal a naopak vyšetřovatelům tvrdil, že se snažil převratu zabránit.

 

Atentátník vtrhnul v pondělí odpoledne také do kanceláře místostarosty istanbulské čtvrti Sisli Cemila Candase. Politika opoziční Lidové republikánské strany (CHP) střelil do hlavy. Candas byl v kritickém stavu převezen do nemocnice. Podle informací některých tureckých médií Candas na následky zranění zemřel.
 

Řecký premiér Alexis Tsipras v telefonátu tureckému protějšku Binalimu Yildirimovi sdělil, že Řecko zahájilo vydávací řízení s osmi vojáky, kteří v sobotu uprchli vrtulníkem do Řecka. Před soudem stanuli v úterý, soud byl ale odročen na čtvrtek. Všichni tvrdí, že nevěděli, že je v Turecku puč a že nebyli jeho účastníky.

 

Na povrch vyplouvají další okolnosti sobotního pokusu o vojenský puč. Podle informací tureckých médií mířily na letoun s tureckým prezidentem bojové letouny F-16 ovládané pučisty. Střelbu ale nespustily.

 

On-line reportáž

Vývoj situace v Turecku

20:50

Pokud parlament rozhodne o znovuzavedení trestu smrti, turecký prezident Erdogan návrh zákona podepíše. Uvedl to sám Erdogan v rozhovoru pro stanici CNN.

20:40

Při pokusu o puč zřejmě zemřel také přední turecký odborník na boj s terorismem. Muže, který plánoval strategii pro boj s Islámským sátem, našli svázaného s prostřeleným krkem, uvedl na twitteru editor zahraniční redakce stanice ABC Jon Williams.

19:50

Češi se do Turecka létat nebojí. Zájezdy ruší jen jednotlivci, shodli se v Televizních novinách zástupci cestovních kanceláří.

 

Pučisté v sobotu kromě jiného použili několik vrtulníků a stíhaček F-16, které přeletěly nad Ankarou a Istanbulem. Turecká agentura Anadolu dnes napsala, že tyto stroje byly použity k útoku na budovu parlamentu a blízké prezidentské sídlo. Prezident dnes rozhodl, že letadla F-16, která jsou nyní všechna znovu pod kontrolou armády, zajistí dohled nad leteckým prostorem.

 

 

Nová jednotka policie v Istanbulu dostala k dispozici obrněné vozy. Velitel istanbulské policie Mustafa Çalişkan nařídil sestřelit jakýkoli vrtulník bez varování.

 

 

Nezdařený puč si v noci z pátku na sobotu vyžádal podle tureckého ministerstva zahraničí 290 obětí, z nichž přes 100 byli účastníci puče. Zatčeno bylo na 6000 lidí. Na sociálních sítích se šíří názor, že vládnoucí kruhy využijí situaci k likvidaci všech oponentů prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ZÁHADA INTERNETU: Tento muž byl pohřešován při třech letošních nejslavnějších katastrofách!

MAPA SMRTI: Kam jet na dovolenou? V těchto zemích vám nejvíce hrozí střet s teroristy
 

ČTK
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Reklama