Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.2. 2016 21:31
boje na hranicích

Tisíce uprchlíků se znovu valí do Evropy. V Makedonii prorazili plot

Několik stovek zoufalých migrantů dnes povalilo plot u řecko-makedonského hraničního přechodu Idomeni-Gevgelija ve snaze prodrat se do Makedonie. Makedonská policie proti nim zasáhla slzným plynem.

Podle informací médií vzrušení a následný frontální útok na ohrazení vypukly poté, co se roznesla nepravdivá zpráva, že Makedonie otevřela hranice pro všechny uprchlíky. 

Reklama

 

Předtím o víkendu zaznamenali v Řecku první žhářské útoky související zřejmě s migrační krizí. Neznámí pachatelé podpálili dvě skladištní haly v městečku ležícím zhruba 50 kilometrů severozápadně od Soluně, které měly sloužit k ubytování uprchlíků. Haly, které dřívě využívala armáda, vyhořely téměř do základů. Podle přesvědčení hasičů a starosty Grigorise Stamkose jde o dílo žhářů.

 

15

GALERIE: Uprchlíci prorazili plot na makedonské hranici

Zdroj: ČTK

Uprchlíci prorazili na makedonské hranici plot - 1

Hodnocení:

 

 

V Jannitse má být ve dvou opuštěných kasárnách uprchlický tábor pro přibližně 4000 migrantů. Městečko je vzdálené asi 60 kilometrů od přechodu Idomeni-Gevgelija. Podle odhadu policie tam čeká na povolení vstupu do Makedonie kolem 6500 lidí, ale makedonské úřady jich do země vpouštějí jen málo. V neděli mohlo hranici překročit pouze 305 uprchlíků, uvedla policie.

 

Uprchlíků jsou u řecko-makedonských hranic stovky - reportáž TV Nova:

 

  

Makedonie už více než týden výrazně omezuje denní kvótu pro vstup běženců na své území. Prakticky všichni tito lidé chtějí pokračovat v cestě do bohatších zemí Evropské unie. Skopje následuje v dominovém efektu obdobná opatření států ležících na takzvané balkánské migrační trase - přes Srbsko, Chorvatsko a Slovinsko až po Rakousko.

 

Proud migrantů přicházejících do Řecka přitom nadále nepolevuje. Dnes ráno jich připlulo do Pirea kolem 1800, sdělila správa tamního přístavu. Jde o lidi, kteří se v předchozích dnech dostali z Turecka na řecké ostrovy v Egejském moři.

mom tn.cz / ČTK
Reklama