Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 2. 2016
migrační krize

Uprchlíků přichází 10x víc než před rokem! A nepůjdou zastavit

Uprchlíci - 4
Zdroj: Profimedia
Na moři umírá mnohem více uprchlíků než před rokem - ilustrační foto

Počet migrantů připlouvajících do Evropy po moři se za prvních šest týdnů tohoto roku meziročně zdesetinásobil na více než 76.000. Nejvíce lidí se dlouhodobě snaží přeplout z Turecka do Řecka.

Žádostí o rozmístění svých lodí v této oblasti se podle dnešního prohlášení svého generálního tajemníka Jense Stoltenberga bude vážně zabývat i NATO. Příliv uprchlíků z Turecka se ale zřejmě nepovede úplně zastavit, většina z nich je totiž ochotná vydat se do Evropy téměř za každou cenu, řekl při dnešní návštěvě Turecka český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

 

Zatímco loni v lednu a v první polovině února na cestě do Evropy utonulo 69 uprchlíků, letos ve stejném období jich bylo 409, informovala dnes Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Důvodem tak vysokého počtu obětí je mimo jiné to, že po moři se na evropský kontinent vydalo v prvních šesti týdnech letošního roku až desetkrát více lidí než v témže období loni.

 

 

IOM dnes také uvedla, že neočekává pokles počtu migrantů mířících do Evropy. Podobný názor má i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Příliv uprchlíků přes Turecko se podle něj nepodaří úplně zastavit, Ankara ale může vytvořit takové podmínky, které by běžence od riskantní cesty přes Egejské moře spíše odrazovaly.

 

Pomoci by v tom měl i příspěvek od české vlády ve výši deseti milionů korun, který by měli Turci podle Zaorálka využít ve prospěch své pobřežní stráže nebo projektů humanitární pomoci. Největší problém v Turecku představují ale podle ministra pašerácké gangy. "Existuje tu robustní síť převaděčů, na jejíž rozbití bychom měli být ochotni přispět lidskými silami i technickými možnosti," uvedl.

 

 

Evropská unie uzavřela loni v listopadu s Tureckem dohodu, podle níž má Ankara podniknout kroky k omezení nelegální migrace. Evropská osmadvacítka Turkům výměnou slíbila tři miliardy eur a posun v přístupových jednáních Ankary s EU.

 

Nad žádostí Turecka a dalších spojenců o vysláním lodí do Egejského moře v souvislosti s migrační krizí se podle dnešního prohlášení generálního tajemníka Jense Stoltenberga vážně zamyslí Severoatlantická aliance. NATO dosud odmítalo hrát v přistěhovalecké krizi jakoukoli roli a vždy tvrdilo, že nemá mandát k tomu, aby střežilo hranice či bojovalo proti zločineckým sítím pašeráků běženců. Námořní misi NATO zmínila jako možnost pomoci při řešení krize v pondělí při setkání s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem německá kancléřka Angela Merkelová.

 

 

Dnes Davutoglu varoval, že pokud budou boje na severozápadě Sýrie pokračovat se stejnou intenzitou, mohlo by k turecké hranici dorazit až 70.000 Syřanů. Už nyní je u hranic asi 30.000 lidí, kteří minulý týden uprchli před útoky jednotek syrské vlády a Ruska proti opozičním silám v oblasti Halabu. Davutoglu ujistil, že Turecko, které v posledních dnech uzavřelo hranice, uprchlíky úplně odmítat nebude.

 

Rozhovory o míru pro válkou sužovanou Sýrii podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho komplikují ruské bojové aktivity. Ruský protějšek amerického ministra Sergej Lavrov ale řekl, že Moskva předložila USA konkrétní plán řešení syrské krize.

 

Nesouhlas se způsobem řešení migrační krize v Německu vyvolává stále silnější výpady bavorského premiéra Horsta Seehofera proti kancléřce Merkelové. Dnes Seehofer situaci v Německu označil za "bezpráví". Právo a pořádek podle něj přestaly v zemi panovat v okamžiku, kdy kancléřka loni v září nechala otevřít hranice pro uprchlíky. Mnichov chce do poloviny března rozhodnout, zda podá na Merkelovou žalobu u ústavního soudu.

 

 

Migrační krize vyvolává rozpory i mezi členskými státy Evropské unie. Sporné jsou především kvóty, které loni osmadvacítka schválila, ačkoli se proti nim postavilo Česko, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko. O žalobě, kterou Bratislava loni v prosinci proti povinnému přerozdělování migrantů na základě kvót podala k Soudnímu dvoru EU, by se podle předsedy soudu Koena Lenaertse mělo rozhodnout nejpozději na začátku příštího roku.

 

Minulý rok doplulo k evropským břehům více než 1,1 milionu lidí prchajících před chudobou, válkou a útlakem na Blízkém východě, v Asii a v Africe. Většina z nich zamířila do Německa. Zhruba polovinu příchozích tvoří uprchlíci ze syrské války.
 

čtk TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

9.2. | 22:00 Marie Vohrnová
62
Všichni víme, jak by to šlo zastavit, ale nikdo se neodvažuje začít.
10.2. | 10:29 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-8
Tup@ni, kteří víte jak je zastavit humánně, jste kandidáty na Nobelovu cenu. Vy ...
13.2. | 08:10 karl-z-bahnhofu
2
Kukláči z 6.2.2016 ale již bez kukel jsou ZDE: http://aeronet.cz/news/vyzva-kuklaci-ze-sobotni-demonstrace-bez-maskovani-kdo-je-zna-ozvete-se-nam/
11.2. | 11:47 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-1
10.2. | 20:59 karl-z-bahnhofu: Prostředky sice máme, ale chtěl bych vidět toho, kdo dá rozkaz použít je
10.2. | 20:59 karl-z-bahnhofu
5
Tyto útočící negramotné nájezdníky zastavíme. Máme na to různé osvědčené výrobky zdejšího průmyslu. Jako např samopaly vz. 58, karabiny ČZ 830 BREN, granáty F1, kulomety vz. 59, a spoustu dalších libůstek. Ty tu bandu kozomrdů a pasáků velbloudů názorně přesvědčí, že do ČR ani přes ČR cesta nevede !
10.2. | 15:46 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-1
Kdo vraždí v Sýrii civilisty? http://tinyurl.com/jy9palx
10.2. | 15:01 Rosta
-1
A nejhorší je, že když si z toho udělá někdo srandu, tak je vyšetřován tajnou policií. Viz v Rakousku, kde v průvodu projel alegorický vůz s označením šaría policie :.... http://www.kdiskusi.cz/clanek/alegoricky-vuz-saria-policie/412
10.2. | 14:18 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-5
Tup@ni, to je pořád "chtělo by to", "mělo by se", "bylo by potřeba"... Akorát pičujete, kvičíte a hýkáte, ale žádné řešení nemáte
10.2. | 14:17 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-7
10.2. | 13:59 Dana Berková: Ty budeš hodně naivní pipka, viď? Můžou si plout sem a tam do libosti. Pokud si ale vetřelci gumák propíchnou, stávají se z nich trosečníci a vojenské lodě je podle mezinárodních konvencí musí zachraňovat
10.2. | 14:02 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-4
10.2. | 13:57 r126pkp: Ale je tu ještě jedna možnost, i když dost nepravděpodobná, a to, že tvůj poslanec je ještě větší primitivní tupá nevzdělaná pič@, než ty
10.2. | 13:59 Dana Berková
12
Turci hranice se Sýrií uzavřou a EU to udělat neumí? Na moři by stačilo nasadit vojenské lodě, které by pluly sem a tam. Tak už by se na řecké ostrovy nedostala ani noha. Oni by si to velmi rychle řekli mezi sebou. Bylo by pár utopených, ale v globále méně, než je tomu nyní.
10.2. | 13:59 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-7
10.2. | 13:57 r126pkp: Ale kdepak, o tobě, pičující čuráku. Pičuješ, kvičíš a hýkáš krásně, primitivní tupá nevzdělaná pičo.