Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.8. 2017 18:13
hrozí to i vám?

Stovky lidí přišly o sociální dávky! Úřad práce ušetřil miliony

Zdroj: TV Nova

Na lidi, kteří zneužívají sociální dávky, si posvítili zaměstnanci Úřadu práce (ÚP). Přídavky během uplynulého půlroku odejmuli 774 lidem. Ušetřili tak více než 20 milionů korun.

Snaha motivovat lidi k tomu, aby si našli zaměstnání, je jednou z hlavních priorit ÚP. Jeho cílem je, aby příjem ze zaměstnání byl hlavním zdrojem jejich příjmu. "Právě práce a pravidelný příjem, jsou prostředky, které brání tomu, aby se člověk dostal do hmotné nouze nebo sociálního vyčlenění. Úřad práce ČR se snaží v rámci cíleného poradenství motivovat klienty k tomu, aby byli v tomto ohledu aktivnější. Tomu napomáhá i působení našich zaměstnanců v terénu prostřednictvím šetření," vysvětluje generální ředitelka ÚP Kateřina Sadílková.

 

Někteří lidé si totiž zvykli pobírat příspěvky na živobytí, aniž by na ně měli ve skutečnosti nárok. Právě oprávněnost požadavků na dávky zjišťují při svých šetřeních zaměstnanci ÚP.

 

"Podstatou a cílem šetření je získání informací o životní a sociální situaci žadatele. Zaměstnanci ÚP mohou v jeho průběhu ověřit, jestli se konkrétní žadatel nebo příjemce skutečně nachází v podmínkách, které ho opravňují k nároku na dávku, její výši a výplatu, včetně trvání výplaty," vysvětlila mluvčí ÚP Kateřina Beránková.

 

Pokud žadatel podmínky nesplňuje, dávka se mu odejme nebo sníží. Od ledna do června 2017 provedli zaměstnanci ÚP celkem 63 378 šetření. Na základě takto zjištěných skutečností zamítli 333 nových žádostí o některou z dávek hmotné nouze a odejmuli 774 už vyplácených dávek. Celkové úspory za šest měsíců letošního roku přesáhly 20 milionů Kč.

 

 

Pro účely přiznání dávek v hmotné nouzi je podstatné, kolik lidí žije ve společné domácnosti a jaké jsou jejich příjmy a společné výdaje, či jaký mají majetek. Při vlastním šetření úředníci posuzují, zda klient žije v bytě nebo v domě, jak velkou plochu obývá, jestli má garáž, zahradu a jak je vybavená domácnost. Mezi dávky v hmotné nouzi patří příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc.

 

K neoprávněnému pobírání dochází především v oblasti nepojistných sociálních dávek. Jedná se hlavně o příspěvky a doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí, v menší míře pak o příspěvky na péči, zvláštní pomůcku, mobilitu nebo dávky mimořádné okamžité pomoci. Prokáže-li se neoprávněné pobírání dávky, vyčíslí ÚP přeplatek a požaduje vrácení vyplacených peněz.

 

V průběhu srpna 2014 až června 2017 provedli zaměstnanci ÚP celkem 386 641 sociálních šetření a 137 437 šetření v místě. Za tu dobu vykázali v návaznosti na provedená šetření úsporu ve výši 170 mil. Kč. Celkem nepřiznali 4 814 nových žádostí o některou z dávek hmotné nouze a odejmuli 10 858 už vyplácených dávek.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Petra Palusková z Ostrova promluvila o finančních problémech: Měla jsem jen na vodu...

Trápí vás dluhy, nevyjdete s penězi? Víme, jak z toho!
Jak si co nejrychleji našetřit peníze

mom TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

8.8. | 06:43 lucielucina
76
Jen 20 mega za půl roku? Pochopitelně, těch nikdy nepracujících ...
8.8. | 11:30 adamek1977
-12
Češi co budete dělat až tu bude tisíce migrantů?nic!máte nasráno v kalhotech! ...
10.8. | 15:40 Vratislav Kenny
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Kolik peněz stojí nové místa pro nové příživnické úředníky, administrativu k ničemu a byrokratické úředníky. Dej blbci razítko, vymyslí funkci. To jsou jen začátky.
9.8. | 12:22 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
1
Náhlasit nevhodný komentář
9.8. | 10:15 Milos Trasimi: A nebude to dlouho trvat a daňovejm poplatníkům dojde trpělivost a potáhnete s kočem zase o dům dál, smradlavej primitivní cigáne.
9.8. | 12:20 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
1
Náhlasit nevhodný komentář
9.8. | 10:15 Milos Trasimi: Ať tu klidně jsou, ale za SVÝ a ne aby parazitovali na ostatních, smradlavej primitivní cigáne.
9.8. | 12:17 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
1
Náhlasit nevhodný komentář
Milos Trasimi: Smradlavá cigánská mrdk0, u internetu jsi silnej, jak noha od kulečníku, ale na víc se nezmůžeš. A to mně dělá nesmírnou radost, smradlavej primitivní cigáne
9.8. | 10:38 novus
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Milosi! Dobytek rasistickej nema cenu presvedcovat o opaku...Me by spis zajimalo, kde ty penize sebrane chudym skoncilo..Nekde ty prachy na zvysovani platu politiku se prece musi sehnat!
9.8. | 10:21 Milos Trasimi
0
Náhlasit nevhodný komentář
A az vyprdnes svoji duši pochopis ze jsi cely život žil život blbce a bezduché Plesnive krysy už proto protože ses ji narodil.Rozumís co ti říkám hromado hnoje nebo chceš nakreslit schéma?
9.8. | 10:18 Milos Trasimi
0
Náhlasit nevhodný komentář
At už v ČR nebo jinde.Ale ty brzy pojdes a neblafne po tobě ani ta prasiva krysa .A dříve než te za par měsíců trefi slak a budeš ležet napojeny na přístroje dojdes k poznání ze ti tento svet nepatří a nebudeš tu věčné.
9.8. | 10:15 Milos Trasimi
0
Náhlasit nevhodný komentář
A jedno si uvedom vetcha Plesniva kryso.Pominu to ze tady vyhrožujes genocidou Romů i to ze jsi naprostý ignorant a buran.Jen ti chci říct toto.Romové tu byli jsou a budou i po tobě i kterýmkoliv z vas tady.
9.8. | 09:30 Milos Trasimi
0
Náhlasit nevhodný komentář
Hra hosane skončila a je čas vám dat najevo kdo ma právo žít či ne a jednou provždy zavřít ty vaše narvane huby a vysvětlit vám význam slova jako je slušnost pokora a co je chovat se jako člověk a ne jako nějaký zhovadily Cech.
9.8. | 09:28 Milos Trasimi
0
Náhlasit nevhodný komentář
Varoval jsem vas všechny po cely život víc než dost a dělali jste ze sebe domyslive chytraky kteří žijí v domnění ze když zvládnou dvacet piv a deset rumu tak spoljli veškerou moudrost sveta.
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme