Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.12. 2015 07:40
Jdou na sever

USA: Tornáda, záplavy, požáry, teď i zemětřesení. Bouře se přesouvají

Záplavy v USA
Zdroj: Profimedia
Záplavy si v USA vyžádaly už dvě desítky obětí

Spojené státy zažívají bouřlivý konec roku. Útočí na ně jedna přírodní katastrofa za druhou, kromě tornád, záplav i požárů teď přišlo zemětřesení. Za necelý týden zabily ničivé bouře už více než 40 lidí. Postupně se přesouvají na sever země.

Obrovské bouře, které ve Spojených státech zuří od poloviny minulého týdne, postoupily z jihozápadu a středozápadu severním směrem. V oblasti Velkých jezer předpovídají na dnešek až 30 centimetrů sněhu.

 

Kvůli špatnému počasí bylo navíc zrušeno přes 1800 letů po celých státech, další tisíce měly zpoždění. Lidé, kteří chtěli na konci roku vycestovat, tak tráví desítky hodin na letišti.

 

Centrální státy, jako je Missouri, Illinois nebo Oklahoma, zasáhly bleskové povodně, smrt už v rozvodněných řekách našly dvě desítky lidí. V Missouri zemřeli čtyři vojáci z mezinárodní výcvikové mise a byly evakuovány úřady. Varování před velkou vodou se týká rovněž Nového Mexika a Arkansasu.

 

 

K přírodním katastrofám, které USA postihly, se přidalo i zemětřesení. V úterý večer místního času postihlo jih Kalifornie východně od Los Angeles. Otřesy měly sílu 4,4 stupně Richterovy škály, škody ani zranění zatím úřady nehlásí.

 

 

Zemětřesení jsou v Kalifornii poměrně časté, za posledních deset let zažili obyvatelé 9 otřesů o síle větší než 4 stupně. Zemí totiž prochází velký tektonický zlom. V srpnu minulého roku zranilo v Kalifornii zemětřesení o síle 6,1 stupně asi sto lidí, v roce 1989 měly otřesy více než 60 obětí.
 

epa TN.cz