Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 23. 1. 2019
jednotný postup EU

USA uznaly vůdce venezuelské opozice prezidentem, ČR vyčkává

Juan Guaido
Zdroj: Profimedia

K výzvě Spojených států uznat vůdce venezuelské opozice prezidentem země bude česká diplomacie koordinovat kroky v rámci Evropské unie, uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). V textové zprávě zaslané ČTK se vyslovil pro jednotný unijní postup. Za prozatímního šéfa státu dnes americký prezident Donald Trump uznal vůdce venezuelské opozice a vyzval ke stejnému postupu vlády dalších zemí západního světa.

Petříček napsal, že česká diplomacie kroku americké administrativy rozumí. "Nicméně ČR bude koordinovat svůj postoj a další kroky s evropskými partnery. V EU bychom v této záležitosti měli postupovat jednotně," doplnil.

 

Trump reagoval na to, že vůdce venezuelské opozice a předseda parlamentu Juan Guaidó se dnes v Caracasu prohlásil úřadujícím prezidentem. Své rozhodnutí oznámil Guaidó před mnohatisícovým davem svých přívrženců. Národní shromáždění minulý týden označilo nynější hlavu státu Nicoláse Madura za nelegitimního prezidenta. V takovém případě by podle ústavy měl vedení země převzít právě předseda parlamentu.

 

Ulice venezuelské metropole Caracasu dnes na výzvu Guaidóa zaplavily desetitisíce lidí demonstrujících proti Madurovi. Davy podle médií vyšly ze stejného důvodu do ulic i v dalších městech. Manifestace, ale na podporu Madura, svolala na dnešek i vládní socialistická strana. Panují obavy z možných střetů, ale i z možného tvrdého zásahu bezpečnostních sil, věrných doposud Madurovi, proti účastníkům protivládních demonstrací.

 

Maduro zahájil další funkční období 10. ledna, ale opozice i mnohé země regionu jeho legitimitu neuznávají. Trump dnes uvedl, že USA budou "považovat nelegitimní Madurův režim přímo odpovědný za jakékoli ohrožení bezpečnosti venezuelského lidu". Guaidóa jako prozatímního šéfa Venezuely dnes uznala také Organizace amerických států (OAS).

 

 

Kvůli špatné ekonomické situaci země i politickému útlaku opouštějí Venezuelu i někteří čeští krajané. Ministerstvo vnitra, které přesídlování zajišťuje, bylo v polovině loňského dubna v kontaktu s několika rodinami, které se chtějí vrátit. Podle ministerstva zahraničí čítá krajanská komunita ve Venezuele přibližně 500 lidí, kteří mají české občanství nebo doložitelný původ.

klma tn.cz / ČTK
Reklama