Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.6. 2016 09:37
Nebezpečí útoku

USA varují občany: Nejezděte v létě do Evropy, hrozí tam teror!

Policie v Bruselu
Zdroj: Profimedia

Restaurace, obchodní centra, letiště i sportovní události. Americké ministerstvo zahraničí varuje před teroristickou hrozbou v Evropě a občany odrazuje od letní dovolené na starém kontinentu.

Americká diplomacie vydala varování před hrozbou teroristického útoku v Evropě. V létě bude údajně nebezpečí na nejvyšší úrovni, Američané by si tak měli dovolenou za mořem dobře rozmyslet. Útočníci mohou cílit na restaurace, turistická letoviska, obchodní centra i dopravní prostředky.

 

"Velké množství turistů, kteří během letních měsíců Evropu navštíví, bude představovat lákavé terče pro teroristy plánující útoky na veřejná místa, zejména při příležitosti velkých akcí," uvedlo ministerstvo zahraničí.

 

Úřady zvlášť zmiňují evropský fotbalový šampionát a cyklistický závod Tour de France. "Stadiony, fanzóny a prostory, kde budou zápasy fotbalového turnaje přenášet, jsou možným terčem teroristů, stejně jako jiné velké sportovní akce a veřejná shromáždění," upozornili Američané.

 

Obrovská koncentrace lidí bude také podle ministerstva na Světovém dnu katolické mládeže, který se bude konat koncem července v polském Krakově. Účastnit se ho má 2,5 milionu osob, bude proto přetížena doprava a bezpečnostní opatření nemusí stačit.

 

 

"Evropské úřady se snaží zajistit bezpečnost a zmařit spiknutí teroristů. S našimi spojenci úzce spolupracujeme a s evropskými partnery budeme i nadále sdílet informace, které pomohou zjišťovat teroristické hrozby a čelit jim," dodal úřad.

 

Ve Francii platí od listopadových útoků, při němž teroristé zabili 130 lidí, výjimečný stav. O nebezpečí na letošním EURO varovaly i francouzské úřady, které se chystají na nejvyšší bezpečnostní opatření. Na šampionát bude dohlížet asi 100 tisíc policistů a vojáků.


Francouzská policie provádí protiteroristické cvičení

epa TN.cz