Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 2. 2018
topná sezóna

Ušetřete za teplo tisíce ročně. Vyzkoušejte jednoduchý trik!

Topení - 2
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Ačkoli zima zatím mírným počasím připomínala spíše jaro, v posledních několika dnech o sobě dala významně vědět. A to donutilo mnoho lidí více topit. Poradíme vám, co dělat, abyste se nemuseli děsit účtu za teplo.

Kvůli mrazu a sněhu, které v tomto týdnu dorazily do Česka, se rozběhly plynové kotle a přímotopy na plné obrátky. Abyste na konci topné sezóny nebyli překvapeni vysokým nedoplatkem za teplo, je důležité si hlídat spotřebu.


Navýšení záloh

Jednou z možností, jak se bránit vysokému nedoplatku za vytápění, je navýšení záloh. Pokud máte pocit, že více topíte, můžete o navýšení požádat svého dodavatele.

 

"Žádost o zvýšení zálohy lze vyřídit například prostřednictvím zákaznické linky, e-mailem nebo on-line v zákaznickém účtu. Vždy by ale mělo platit, že výše zálohy bude co nejvěrněji odrážet předpokládanou spotřebu energie i aktuální cenu elektřiny nebo plynu," radí Ivo Kršek, energetický poradce společnosti E.ON. 


Úsporná opatření

Pokud zálohy navyšovat nechcete, je vhodné energií šetřit. Pomohou vám drobná a účinná opatření. "Nenechte se ukolébat mírnou zimou. Na teple lze ušetřit vždy. Právě mírná zima láká k přitápění a následnému odvětrání tepla okny. Správné větrání je přitom klíčem k nízkým nákladům za teplo i ke kvalitě vnitřního prostředí," říká Miroslav Šafařík, expert na energetické úspory z PORSENNA.

 

 

Kvalitní větrání v zimě má svá pravidla. Okna bychom měli otevírat jen krátce a zajistit intenzivní a rychlou výměnu vzduchu. Podle odborníků je dostačující větrat třikrát denně po dobu asi tří minut. Ideální je průvan, který zbaví interiér vydýchaného vzduchu, ale zároveň během krátké doby nevychladnou zdi ani podlahy a teplota se rychle vrátí na původní hodnotu.

 

Regulace teploty

Během topné sezóny je důležité správně regulovat požadovanou teplotu. "Rodině, která dopoledne tráví v práci nebo ve škole, může čtvrtinu nákladů ušetřit jednoduché nastavení na regulátoru, kdy se během nepřítomnosti rodiny automaticky sníží požadovaná teplota o 3 až 4 °C," dodává Kršek.

 

Teplotu je vhodné snížit i v noci. Během spánku stačí například temperovat jen na 17 nebo 18 °C. Důležité je nepřetápět. Snížením teploty o 1 °C domácnosti ušetří až 6 % energie.

 

 

Vyzkoušejte jednoduchý trik

Ohlídat aktuální spotřebu tepla vám mohou pomoci moderní technologie a různé měřiče. Zoufat ale nemusíte, ani pokud nejste fanoušky moderních technologií. Jednoduše si zapisujte venkovní a vnitřní teplotu v denních nebo týdenních intervalech a sledujte, jak se váš dům chová a kolik energie spotřebujete. Podle toho vhodně nastavte regulaci.

 

Pokud jsou tepelné ztráty velké, vyplatí se uvažovat o zateplení domu. "Dobře provedené komplexní zateplení ušetří až 80 % původních nákladů na teplo. Nezateplené stěny jsou naopak chladné, vytvářejí nepříjemný pocit nepohody a nutí vytápět na podstatně vyšší teplotu," upozorňuje Šafařík. Součet teploty vzduchu v místnosti a teploty stěny přiléhající k venkovnímu prostoru by měl být pro pocit tepelné pohody okolo 38 °C.

 

ČTĚTE TAKÉ:

DESATERO: Jak ušetřit za vytápění obýváku?

mom TN.cz
Reklama