Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 20. 1. 2016
VĚDECKÝ POKROK

ÚSPĚCH: Ital transplantoval hlavu opici! Teď se chystá na člověka

Hlava opice
Zdroj: newscientist.com

Italský neurochirurg Segio Canavero je prvním člověkem, kterému se povedla transplantace hlavy. Zatím se sice jednalo pouze o opici, lékař chce ale zákrok aplikovat i na člověka. Už má i prvního zájemce.

Canavero o svém úmyslu provést transplantaci hlavy promluvil poprvé loni v červnu. Článek zveřejněný v New Scientist tehdy rozpoutal obrovské diskuze. Opravdu je tento krok možný?

 

Vědec tvrdí, že ano. Svá slova podpírá úspěšnou transplantací opičí hlavy, kterou údajně připevnil k jinému tělu. Zvíře prý zvládlo celou operaci hladce, protokoly v současné době dává chirurg dohromady.

 

 

Nyní se ve spolupráci s čínskými a jihokorejskými vědci snaží přesvědčit ostatní, aby mu umožnili experimentovat i s člověkem. Už má i prvního zájemce. Tím by se měl stát Rus Valerij Spiridonov.

 

"Řekl bych, že máme už dostatek dat, abychom tento krok uskutečnili," řekl Canavero. "Je důležité, aby si lidé přestali říkat, že je to nemožné," dodal.

 

 

Svou práci detailně popisuje na sedmi stránkách, které budou za několik měsíců zveřejněné i v magazínu Surgery and CNS Neuroscience & Therapeutics, uvádí New Scientist.

 

Lidé jeho práci zpochybňují. New Scientist má ale k dispozici některé fotografie a dokonce i videa. Kromě jiného i proceduru, na které zachycuje zlepšení u myši.

lud TN.cz
Reklama