Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.6. 2016 22:08
Zpět na začátek

Přelomový verdikt: Muž zabil dítě autem. Ústavní soud se ho zastal!

Zdroj: TV Nova

Ústavní soud poslal zpět na začátek případ muže, který před čtyřmi roky u supermarketu v Havířově při couvání srazil roční dítě. To později zemřelo. Soudy tak musejí kauzu řešit znovu.

Ústavní soudci totiž zrušili verdikty nejen okresního a krajského soudu, ale i Nejvyššího soudu. Ten konstatoval, že když řidič couvá v místě, kde se mohou pohybovat další lidé, má si sehnat pomocníka, který mu bude asistovat nebo má alespoň zatroubit, aby okolí na couvání jasně upozornil.


S tím ovšem Ústavní soud nesouhlasí. "Podle názoru Ústavního soudu nelze přijmout názor, že pokud spolu hovoří dvě dospělé osoby hlídající roční dítě, musí třetí osoba automaticky předjímat, že hlídanému dítěti nevěnují dostatečnou pozornost. Za této situace lze pouze stěží dovodit, že stěžovatel měl a mohl předvídat vznik trestněprávního následku," píše se v usnesení Ústavního soudu.


Soudci také sepsuli kolegy z Nejvyššího soudu za nápad, že si řidiči mají při couvání v obytných zónách shánět pomocníky, kteří budou hlídat, jestli kolem auta někdo nepobíhá.

 

"Taková povinnost by byla zjevně nepřiměřená a z hlediska praktického života nesplnitelná," mají jasno ústavní soudci. A dodávají, že roční děti nemají na silnici co dělat. Je povinností dospělých postarat se o jejich bezpečnost.

 

 

 "Řidič osobního auta tedy může v souladu s principem tzv. omezené důvěry v dopravě spoléhat na to, že dospělé osoby, dohlížející na jednoroční dítě v prostoru parkoviště, tomuto dítěti zamezí samostatný nekontrolovaný pohyb po pozemní komunikaci a vběhnutí do dráhy jeho vozidla, nevyplývá-li z konkrétních okolností opak. To stejné platí i pro pohyb s vozidlem v obytné zóně, kde sice jsou povoleny hry dětí, avšak ani zde nelze očekávat samostatný pohyb nehlídaných ročních batolat," míní ÚS.


Řidič, kterému soudy předchozími verdikty uložily podmíněný trest a zákaz řízení, se tak může radovat. Usnesení Ústavního soudu je totiž pro soudy nižších instancí závazný. Dá se tak očekávat, že řidič bude v novém procesu osvobozen.

 

Podívejte se reportáž o případu:

 

pez TN.cz
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Reklama