Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Bez lesů není života

Publikováno 18. 3. 2017
teroristický útok

Útočník na letišti v Paříži křičel "zemřít pro Aláha". Měl i hořlavinu

Zdroj: TV Nova

Muž, který se dnes pokusil o útok na pařížském letišti Orly, křičel, že přišel "zemřít pro Alláha". Uvedl to pařížský prokurátor François Molins, podle něhož byl útočník v podmínce a při akci měl u sebe zápalnou látku. Ve vazbě jsou po útoku tři lidé.

Pachatel, kterým byl podle prokurátora 39letý Ziyed Ben Belgacem narozený ve Francii, se pokusil sebrat člence vojenské hlídky zbraň s jasným záměrem zabíjet lidi okolo sebe. "Odložtě zbraně. Dejte ruce za hlavu. Jsem tu, abych zemřel pro Alláha. Ať to dopadne jakkoli, budou tu mrtví," řekl útočník podle výpovědí vojáků, které se snažel držet v šachu.

 

Útočník ozbrojený pistolí chytil pod krkem vojačku a držel ji jako živý štít proti dvěma jejím kolegům, zatímco se úspěšně pokusil zmocnit její automatické pušky. Vojáci se rozhodli jej zlikvidovat a celkem osmkrát na něj vystřelili.

 

 

Podle prokurátora svědčí volba frenventovaného letiště jako místa útoku i fakt, že radikalizoval své názory, o tom, že se úřady správně rozhodly vyšetřovat čin jako teroristický.

 

Mezi věcmi, které měl u sebe, byla nádoba s beznínem, korán a několik flashdisků, na nichž však policie nenašla žádné podstatné informace.

 

Muž měl kriminální minulost, na kontě měl mimo jiné loupežná přepadení a obchod s drogami a podle prokurátora si odpykával podmíněný trest. Mezi lidmi zadrženými po útoku jsou jeho bratr a otec.

tn.cz / ČTK / gar