Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 12. 2017
Ispiroval se ISIS

Útočník z Manhattanu chtěl zabíjet kvůli Vánocům. Nálož selhala

Útočník z Manhattanu Akayed Ullah
Zdroj: Profimedia
Na Manhattanu podle policie útočil Akayed Ullah

Newyorští policisté vyšetřují pondělní pokus o teroristický útok ve stanici metra na Manhattanu. Podle amerických médií už vyslechli podezřelého Bangladéšana, který byl údajně pod vlivem radikálního islámu. Místo si prý nevybral náhodně.

Policie vyšetřuje pondělní explozi na terminálu Port Authority jako "čin související s terorismem". Pachatele identifikovala jako Akayeda Ullaha, který pochází z Bangladéše, ale v New Yorku žije už sedm let.

 

Podle hlavní vyšetřovací verze chtěl Ullah spáchat sebevražedný atentát, nálož mu ale částečně selhala. Tři kolemjdoucí lehce zranil, sám utrpěl středně těžká zranění. Má popálené ruce a břicho, policii už se ale podařilo ho vyslechnout.

 

Podle portálu New York Times, který se odvolává na zdroje blízké vyšetřování, se chtěl Ullah odplatit za nálety koalice vedené USA na základny Islámského státu v Sýrii. Podle kriminalistů je pod vlivem radikálních islamistů, s žádnou skupinou ale neudržoval aktivní kontakt.

 

16

GALERIE: Teroristický útok v New Yorku

Zdroj: Profimedia

Teroristický útok v New Yorku - 1

Hodnocení:

 

Při výslechu měl útočník prozradit, že si místo ani čas nevybral náhodně. Zmínil loňský útok na berlínských vánočních trzích, při kterém zemřelo 12 lidí včetně jedné Češky. Ullah se chtěl v ranní špičce odpálit v podchodu metra u vánočních plakátů.

 

 

Ullah přijel do USA na základě víza, jež vstup umožňuje příbuzným lidí, kteří mají povolení k trvalému pobytu nebo získali americké občanství. Policie rovněž vyslechla jeho příbuzné žijící v USA a očité svědky exploze.

 

New York v posledních letech postihlo několik teroristických útoků. Poslední z nich, při němž atentátník koncem října autem najel do skupiny lidí nedaleko Světového obchodního střediska, stál život osm lidí.


Podívejte se na reportáž TV Nova o útoku:

epa tn.cz / ČTK
Reklama