Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.10. 2017 12:16
Masakr ve městě hazardu

Útok ISIS či šílence? Pět scénářů, proč střelec vraždil v Las Vegas

Stephen Paddock
Zdroj: TV Nova
Stephen Paddock

Amerika se vzpamatovává z nejhorší střelby v dějinách. Čtyřiašedesátiletý Stephen Paddock zastřelil v Las Vegas v neděli večer místního času nejméně 59 návštěvníků countryového koncertu, více než 500 jich zranil. Sám před zásahem policistů spáchal sebevraždu. Existuje hned několik teorií, proč se rozhodl k tak děsivému činu.

Web Daily Mirror přinesl hned pět teorií, proč Stephen Paddock v neděli večer útočil. Pravý motiv budou vyšetřovatelé zjišťovat jen velmi těžko, Paddock se totiž před příchodem policistů zastřelil. Na svůj čin se ale dobře připravil, v hotelovém pokoji našli policisté 23 střelných zbraní. Některé poloautomatické zbraně si upravil na automaty, které umožňují střílet v dávkách bez toho, aby při každém výstřelu musel mačkat spoušť. Co jej ale k útoku vedlo?

 

1) Útočil ve jménu Islámského státu

ISIS hned využil příležitosti a k teroristickému útoku se přihlásil. Prostřednictvím své tiskové agentury Amaq uvedl, že Paddock byl vojákem Islámského státu, který k islámu konvertoval letos. K útoku jej vedla výzva velitelů ISIS útočit ve státech, které jsou součástí koalice bojující proti ISIS. Podle ISIS po konverzi k islámu přijal Paddock jméno Abu Abd Abdulbar al-Ameriki.

 

Podle Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) ale neexistují žádné důkazy o tom, že by Paddock byl napojen na jakoukoliv mezinárodní teroristickou skupinu, včetně Islámského státu. Ten je navíc už známý tím, že se hlásí ke všem útokům na Západě, aby šířil paniku.

 

 

2) Dluhy z hazardu

Paddock byl známý svou láskou k hazardu. Podle jeho bratra Erica si hraním vydělal v přepočtu miliony korun, vlastnil nemovitosti v několika amerických státech. Ale je možné, že jej štěstí v předchozích týdnech nebo měsících opustilo a Paddock zabředl do velkých dluhů.


3) Nenávist vůči kasinu

Před pěti lety Paddock žaloval kasino v Las Vegas. Tvrdil, že zakopl o překážku na podlaze, přetrhl si podkolenní šlachu a zranil zápěstí. Po kasinu chtěl v přepočtu více než 700 tisíc. Jak spor dopadl, není úplně jasné, podle stanice ABC News ale Paddock nic nedostal.

 

Mohla v něm zůstat zášť, která vyústila až v tak brutální čin? A proč si za svou oběť vybral návštěvníky festivalu country hudby? Navíc hotel, ze kterého střílel, Mandalay Bay, není tím, v jehož kasinu se před pěti lety zranil.

 

 

4) Psychická porucha

Paddockův otec Benjamin Hoskins Paddock se v 70. letech dostal na seznam nejhledanějších zločinců. V Arizoně vyloupil několik bank a když jej soud poslal na 20 let do vězení, podařilo se mu z věznice uprchnout.

 

Podle FBI byl Benjamin Paddock, který zemřel v roce 1998, násilný psychopat, kterému navíc lékaři diagnostikovali sebevražedné sklony. Je možné, že tyto vlastnosti po něm jeho syn Stephen podědil. Podle bratra Erica se s otcem nikdy nesetkal.


5) Domácí politika

Nespokojenost s domácími poměry vedla i k nejhoršímu útoku na americké půdě před 11. zářím - bombovému útoku na vládní budovu ve městě Oklahoma City. Atentátníka Timothyho McVeigha k útoku motivoval předchozí střet federálních agentů se členy sekty Davidiáni u města Waco v Texasu, po kterém zemřelo přes 80 členů sekty. Bomba nastražená před budovou v náklaďáku zabila 168 lidí, přes 680 zranila.

 

Po útoku se objevily zprávy, že Paddock měl být údajně napojený na radikální levici, měl nesnášet Donalda Trumpa nebo být členem antify. Autoři těchto zpráv ale vycházeli z informací z facebookového profilu, který, jak se ukázalo, útočníkovi nepatřil.

 

Více o útoku v reportáži:

vbo TN.cz