Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 16. 4. 2018
schůzka ministrů

Útok na chemický program v Sýrii byla správná věc, uvedl Johnson

Boris Johnson na jednání Rady EU
Zdroj: ČTK

Spojené státy, Británie a Francie podnikly v noci na sobotu koordinovaný vojenský úder proti Sýrii v reakci na údajný chemický útok v povstaleckém městě Dúmá. V pondělí při příchodu na jednání ministrů EU v Lucembursku označil britský ministr zahraničí Boris Johnson úder za zcela správnou věc, která měla ukázat, že svět nebude použivání chemických zbraní tolerovat.

Od pondělního rána jednají v Lucembursku ministři členských zemí EU, stěžejním tématem byl právě údajný chemický útok v Sýrii a následný úder Spojených států, Británie a Francie ve městě Dúma.

 

Pentagon údery v Sýrii hodnotí jako tvrdou ránu chemickému programu syrské armády. Vypáleno bylo podle něj 105 střel, tři vybrané cíle byly zničeny a ruská protivzdušná obrana nezasáhla. Syrská sice ano, ale nebyla účinná. Ruská armáda tvrdí, že raket bylo vypáleno 103 a 71 z nich syrská protiletadlová obrana zneškodnila.

 

Syrský prezident Bašár Asad útok označil za agresi. Proti operaci protestovaly v Damašku stovky Syřanů. Rusko raketový útok důrazně odsoudilo. Prezident Vladimir Putin jej v sobotu označil za akt agrese vůči suverénnímu státu. V neděli řekl, že operace ohrožuje šanci na politické řešení syrské otázky. Další údery v Sýrii by podle šéfa Kremlu mohly vést k chaosu v mezinárodních vztazích.

 

Evropská rada přijala v pondělí závěry o chemickém odzbrojení a nešíření jaderných zbraní. Ještě před samotným jednáním uvedla šéfka evropské diplomacie Frederica Mogheriniová uvedla, že se EU snaží ve spolupráci s Organizací spojených národů o zahájení mírových rozhovorů, podle ní ale o ně syrský režim zatím neprojevil žádný zájem.
"Jasně vyzýváme zejména Rusko a Írán, aby uplatnily svůj vliv na Damašek k zahájení vážní a smysluplné diskuze pod záštitou OSN v Ženevě," sdělila Mogheriniová.

 

 

Podle ní je EU připravena začít plánovat financování obnovy Sýrie. "Vyžádá si to ohromné množství zdrojů , ale k tomu může dojít jedině v případě, že bude politické vyjednávání probíhat v Ženevě pod záštitou OSN. Určitě existuje ekonomický tlak, ale důležitější je humanitární, protože tam lidé trpí, umírají a já si myslím, že mezinárodní společenství musí přijmout odpovědnost za zastavení těchto činů," doplnila Mogheriniová.

 

Útok USA, Francie a Británie byl podle britského ministra zahraničí Borise Johnsona správným krokem. Pří příchodu na jednání upozornil, že v Sýrii zašla příliš daleko eroze stoletého tabu užívání chemických zbraní.

 

 

Johnson upozornil, že cílem úderu nebyla snaha změnit průběh války v Sýrii, dosáhnout změny režimu nebo se zbavit syrského prezidenta, mělo jít o vyjádření faktu, že svět nebude tolerovat používání chemických zbraní.

 

"Obávám se, že syrská válka bude svým strašným, nešťastným způsobem pokračovat dál," dále prohlásil.
 

klma TN.cz
Reklama