Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 4. 2017
společné jednání

Útok USA v Sýrii: Porušení práva, shodli se Rusko, Írán a Sýrie

Jednání Ruska, Sýrie a Íránu v Moskvě
Zdroj: Profimedia

Ministři zahraničí Ruska, Íránu a Sýrie se v pátek v Moskvě shodli na tom, že je zapotřebí nestranného a objektivního vyšetření údajného použití chemických zbraní na syrském území. Zároveň jsou podle agentury TASS jednotní v názoru, že americký raketový útok na syrskou základnu po chemickém incidentu z minulého týdne byl "aktem agrese hrubě porušujícím mezinárodní právo a chartu OSN". TASS o tom informoval s odvoláním na prohlášení šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova, který se sešel se svými protějšky ze Sýrie Valídem Mualimem a z Íránu Mohammadem Džavádem Zarífem.

Ministři vyjádřili podporu tomu, aby incident s chemickým útokem vyšetřila Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), v níž ale má být "vyvážené" zastoupení odborníků podle jejích členských zemí. "Nepřijmeme snahy zabránit nezávislému a objektivnímu vyšetřování a budeme usilovat o to nalézt pravdu," řekl Lavrov.

 

Rusko ve středu vetovalo nejnovější západní návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN odsuzující chemický útok v Sýrii z minulého týdne a požadující jeho přísné vyšetření. Západ z útoku viní syrský vládnoucí režim, ten zase tvrdí, že za únik chemických látek mohou povstalci, jejichž sklad s těmito látkami byl údajně zasažen.

 

Trojice ministrů při dnešním setkání podle Lavrova zdůraznila, že Spojené státy a jejich spojenci musejí respektovat syrskou svrchovanost a zdržet se jakéhokoli činu, jako byl raketový útok.

 

"Budeme i nadále poskytovat syrské vládě nezbytnou podporu pro obnovení míru, hospodářství, civilní infrastruktury a řešit naléhavé humanitární potřeby postiženého syrského obyvatelstva," citoval TASS ruského ministra. "Věnujeme zvláštní pozornost potřebě zvýšit spolupráci s cílem eliminovat ohniska terorismu na území Sýrie," dodal Lavrov.

 

 

Íránský ministr zahraničí Zaríf vyslovil názor, že USA chtěly využít chemický incident a následný odvetný útok na syrskou základnu z vnitropolitických důvodů. Řekl, že po chemickém útoku Írán ihned požadoval mezinárodní vyšetření incidentu. Rovněž obvinil USA z toho, že "brání objektivnímu vyšetření případu a že mají dvojaký přístup, když jde o využití zbraní hromadného ničení".

tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

14.4. | 17:40 bogorovnyj
8
14.4. | 17:28 reypal proč ? protože si hlupák. Byla to vylhaná vojenská operace ...
14.4. | 17:28 reypal
-6
Proč mě tahle trojka nepřekvapuje? Protože koho chleba jíš,toho píseň zpívej.
15.4. | 08:47 Tony
0
Náhlasit nevhodný komentář
Putine a použití chemických zbraní nebylo zneužití práva?Nedivím se že Ruské země jsou stál v nějakém konfliktu.Oni by bez toho nemohli ani existovat.
15.4. | 07:02 novus
2
Náhlasit nevhodný komentář
USA proste co dela, dela ve svuj prospech, ve svem zajmu. Bez ohledu na jine...I za cenu ze znici cely svet..Je to proste jina varianta nacistickeho nemecka a tak verim ze podobne i jednou skonci..Bohuzel tohle bude muset svet jeste draze zaplatit..
15.4. | 06:09 maxfox
0
Náhlasit nevhodný komentář
Ve spoustě případů je vidět,jaký veliký vliv mají média na myšlení a chování lidí.Kdyby napsaly,že chemické zbraně tam použili třeba Poláci,tak je celý svět odsoudí Polsko. Nikoho nenapadne,že by to chtělo také nějaké důkazy.Už jednou jsme USA naletěli s podobným tahem v Iráku.
14.4. | 21:41 Tomáš Jelínek
2
Náhlasit nevhodný komentář
Plyn ještě ani neunikal a americké rakety už startovaly-proč asi?
14.4. | 21:11 Milos Trasimi
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Děkuji za pochopení.
14.4. | 21:11 Milos Trasimi
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Nejste tu sami.Tak se podle toho chovejte.A tento svet vám nepatří.Jste tu z vůle tech kteří vas miluji a jen díky tomu stále existujete.Tak to berte na vědomí a nechivejte se jeden k druhému jako dobytek.
14.4. | 21:09 Milos Trasimi
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Jeho jméno je jako oheň a jeho sila ničí světy.Ale presto nikým nepohrda a díky tomu ze zná svou sílu nechová se jako blbec.Věděli jste to Češi nebo budete soustavně zvanit a necháte ho dělat svou práci a přestanete mu házet klacky pod nohy?
14.4. | 21:06 Milos Trasimi
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Odpovim za vas.Nosí boty výborné hraje na kytaru a nesnáší blbce.Ma rozpory se svými dětmi ale nedá na ne dopustit.Miluje bezmezně svoji zenu a doufá ze lidé přijdou k rozumu.
14.4. | 21:03 Milos Trasimi
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Dale blbe kecy Cechu z dovozu nebo jejich jasnozrivost.Poslyste analytici vsemozneho.Nevíte náhodou jestli Bůh nosí boty? Když už tak už ze?
14.4. | 21:01 Milos Trasimi
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Dale RPG-7 Kalasnikovy logistickou výbavu vrtulníky a kazetovou munici.