Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.3. 2017 21:05
Napadení záchranářů

Útoků na záchranáře přibývá, navíc jsou stále brutálnější

Zdroj: TV Nova

Zachraňují životy, ale sami jsou často v nebezpečí. Záchranáři tvrdí, že agresivním útokům pacientů nebo jejich doprovodu čelí stále častěji. Poslední takový případ se stal v Praze, kde se do křížku s řidičem sanitky dostal šofér osobního auta. Záchranáře zablokoval a pak ho dokonce napadl.

"Návštěvník jel v opačném směru, blokoval tady dopravu, a po upozornění od našeho sanitáře, že jede opačně a že by se měl otočit, tak vylezl ze svého auta a sanitáře napadl pěstmi. Bil ho do hlavy," popsal jeden z útoků mluvčí Nemocnice na Bulovce Martin Šalek.

 

Řidič sanitky skončil s vážným poraněním hlavy na operačním sále. Podobných útoků bylo v letošním roce už několik desítek. Podle zdravotníků rychle stoupá i brutalita agresorů. "Dá se říct, že záchranáři i dispečeři se setkávají s verbálním i fyzickým násilím denně," potvrdil mluvčí pražské záchranky Dominik Horn.

 

V sanitkách jsou sice nouzová tlačítka, ale na to bývá většinou pozdě. Lékaři v Praze a Plzeňském kraji jsou proto vybaveni obranným sprejem a procházejí kurzem sebeobrany. Ty nabízí i Karlovarský kraj, kde si jako první v republice začali vést i evidenci útoků. Od září 2016 tam bylo zraněno pět lékařů.

 

Útoky se ale netýkají jen záchranářů. Terčem agrese nebo přímo fyzického napadení jsou stále častěji i lékaři a sestry v nemocnicích. Útočníci jsou často pod vlivem alkoholu nebo drog, to ovšem nehraje vždy hlavní roli."Základem je nějaká deprese, nenaladěnost, to že se nestane věc okamžitě," dodal mluvčí Nemocnice na Bulovce Šalek.

 

Pokud nemocniční personál zpozoruje agresivní chování už v čekárně, snaží se na možný incident připravit. Policii prý sestřičky volají jen výjimečně. Pomoci jim může i nemocniční ochranka.

 

Že si lékaři nebo ochranka často poradí sami, potvrzuje i policejní statistika. Policisté řešili v roce 2015 18 případů napadení, v loňském roce devět. Přitom podle lékařů počet napadení roste. Zákon říká, že napadení zdravotníka je pouze přestupek. Na rozdíl od policistů, hasičů nebo úředníků, kde je fyzické napadení trestným činem. 

vbo, Jaroslav Brousil TN.cz