Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.7. 2017 21:33
Agresoři v dopravě

Útoků v MHD přibývá, řidiči se proto učí i bojová umění!

Zdroj: TV Nova

Dopravní podniky ve velkých městech řeší, jak ochránit své řidiče. Ti jsou stále častěji terčem agresivních cestujících, výjimkou nejsou ani vážná poranění a týdny trvající léčba. V autobusech a tramvajích tak jezdí policisté a jsou v nich i kamery.

Někde na to ale jdou úplně jinak. Řidiči MHD v Liberci se například učí karate, aby se ubránili sami.

 

Platy vysoké nemají, zato riziko konfliktu ano. A řada z nich se ho skutečně dočká. Tak jako liberecký tramvaják, kterého večer před prvním májem zmlátila parta opilců. Dodnes je v pracovní neschopnosti.

 

"Za dva a půl měsíce došlo k napadení pěti našich zaměstnanců. My je nejsme schopni chránit," připouští mluvčí libereckého dopravního podniku Martina Poršová.

Mohou se o to ale pokusit sami. Pod vedením zkušeného instruktora se učí karate. O tom, jak se dokáží bránit, se přesvědčil i reportér TV NOVA.

 

V Pardubicích řešili ještě před pěti lety jedno napadení řidiče nebo revizora do měsíce. Dnes jedno do týdne. Pomoci mají kamery, stejně jako v Českých Budějovicích nebo Plzni. A právě západočeská metropole plánuje jejich instalaci do všech vozů MHD. Stát to má 20 milionů korun.

 

V Praze mohou být v klidu jen řidiči metra. Nikdo se k nim nedostane. Kolegové v autobusech a tramvajích musejí spoléhat na policii, kamery nebo bezpečnostní tlačítko. Zmáčknou ho přibližně 500 krát do roka.

Originální řešení mají v Ostravě. Tamní MHD zavedlo asistenty přepravy, kteří fungují jako spolehlivá prevence problémů. Spousta pasažérů při pohledu na ně raději ani nenastoupí.

 

Za tři měsíce si nechalo spoj raději ujet už sedm tisíc lidí. Na tři tisíce černých pasažérů asistenti z MHD vykázali.

pez, Ondřej Špalek TN.cz